Elon Musk’tan Şaşırtıcı Yapay Zeka Açıklamaları: İblisi Çağırıyoruz

Çağatay Gültekin

Çağatay Gültekin

CEOtudent - reklamcı kafası

Son yıllarda tüm dünyada gerçekleşen teknolojik gelişmelerin büyük bir kısmının temelinde yapay zeka (AI) bulunuyor. Yapay zekaya en çok başvuran ve bunu sık sık dile getiren en önemli isimlerden birisi de Elon Musk. Bu yazının konusu, anlaşılacağı üzere bu ikili üzerine olacak. Ama biraz şaşırtıcı bir şekilde olacak. Çünkü Elon Musk, yapay zekayı tehlikeli olarak nitelendiriyor!
2014’te yaptığı bir açıklamasını geçtiğimiz günlerde tekrarlayan Elon Musk, yapay zekanın devletler tarafından kontrol altına alınması gerektiğini düşünüyor. O gün gibi bugün de sert tepkilerle karşılaşan Musk, “Konu hakkında uyarılarımı tekrarlıyorum fakat kimse, robotlar sokaklara inip insanları öldürmeye başladıklarında ne yapacağını bilmiyor” şeklinde sert bir ifadede bulundu. Musk, “Hükümetler, yalnızca kötü şeyler olduğunda harekete geçiyorlar. Fakat yapay zeka medeniyet için bir tehlike.” dedi.

Yapay zeka düzenleme konusunda pasif konumdan aktif konuma geçmeliyiz” diyen Musk, yapay zeka çalışmaları konusunda sözlerini biraz daha ağırlaştırarak yapay zeka çalışmalarını “İblisi Çağırma” olarak gördüğünü söylüyor. 

Musk’ın 2014’te attığı tweet ise Musk’ın yapay zeka hakkındaki görüşlerini çok net şekilde ortaya koyuyor.
“Bostrom’un Superintelligence’si, okunmaya değer. Yapay zeka konusunda süper dikkatli olmamız gerekiyor. Potansiyel olarak, nükleer silahlardan daha tehlikeliler.” 
İçeriği hazırlama konusunda yardımcı olan arkadaşım Mert Çelik’e teşekkürlerimi sunuyorum.

Yorumlar (0) Yorum Yap

/