Elon Musk Dünya’nın Çevresini 30 Dakikada Gezebileceğimiz Füzeyi Tanıttı

Dilara Avlupınar

Dilara Avlupınar

Boğaziçi Ekonomi

SpaceX’in CEO’su Elon Musk uzaya gidilen füzelerle benzer şekilde tasarlanan yeniden kullanılabilir füzelerle insanların dünya turu yapabileceklerini öngörüyor. Eğer bu plan gerçekleşebilirse en hızlı uçakla yapılan bir yolculuktan çok daha hızlıları bizi bekliyor.
Musk, Mars’a gitme ve yerleşme planlarını anlattığı sunumunda, BFR (Big F** Rocket) ismini verdiği füzelerden bahsetti. İnsanların Mars’a gittiği füzelerle neredeyse aynı şekilde üretilecek olan bu füzelerin içlerinin farklı bir şekilde donatılması bekleniyor. Sunumdaki video roketin birçok kısmını göstermiyor. Videoda insanların bir iskele boyunca tekneye yürüdükleri ve sonrasında bir mavnaya taşınıp rokete tırmandıkları görünüyor. Roketin ultra hızlı kalkışı ile ise sona eriyor.
“BFR sizi dünyadaki herhangi bir yere 60 dakikanın altında bir sürede götürecek.”
Musk’a göre roket birçok yere yarım saatten daha az sürede gidiyor ve dünyanın etrafında tur atmak 1 saatten daha az sürüyor. Örneğin rokete binenler Londra’dan New York’a olan bir yolcuğu 29 dakikada, yaklaşık 12.000 km uzaklıktaki Şanghay’a olan yolculuğu ise sadece 39 dakikada tamamladı.

Kategoriler: Seyahat, Teknoloji, Yaşam

Yorumlar (2) Yorum Yap

Yağmur Avvurur

Video çok etkileyiciydi.

Çağatay Gültekin

Birisi bu adamı durdursun! :)

/