Ekonomist Daron Acemoğlu Ülkemize 3. Nobel Ödülü’nü Getirebilir

Melike Çalkap

Melike Çalkap

Editör @ceotudent

İktisat alanında en çok atıfta bulunulan 10 kişi arasında olan Daron Acemoğlu, hayatı boyunca başarıdan başarıya atlamış bir isim. Şimdi de James A. Robinson ile birlikte yazdığı “Ulusların Düşüşü” isimli kitabı ile gündemde. Öyle ki, bu kitapla Nobel Ekonomi Ödülü’nü alması bekleniyor.
Daron Acemoğlu, lise eğitimini Galatasaray Lisesi’nde tamamlamış ve lisans, yüksek lisans, doktora eğitimlerini İngiltere’de tamamlamıştır. Şu an ise Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde iktisat alanında çalışmalarına devam ediyor.
Çalışma alanı; politik ekonomik, ekonomik kalkınma, ekonomik büyüme, ekonomi teorisi, teknoloji, gelir adaletsizliği, ağ ekonomisi. Ve aslında tüm bu çalışma alanlarını Nobel ödülünü getirmesi beklenen “Ulusların Düşüşü” isimli kitabında toplamış dememiz mümkün.
Kitapta aslında iki soru üzerinde durduğunu söyleyebiliriz: “Gelişmiş ülkeler neden gelişmiş?” ve kitabın asıl başlığı olan “Bazı Uluslar Neden Başarısız Olur?”. Acemoğlu, kitabında bu sorulara yanıt aramış ve ekonomik, sosyo-kültürel ve politik açıdan değerlendirmeler de bulunmuştur.
Başarılarını birçok ödülle taçlandıran Acemoğlu, dünyanın en fazla atıf yapılan bilim insanları sıralamasında ise ilk 1000’de yar alıyor. Acemoğlu’na göre büyümenin temel şartı, toplumun kesinlikle tüketmekten ziyade üretmeye vakit ayırması.
Kategoriler: Başarı, Ekonomi, Gündem

Yorumlar (1) Yorum Yap

Şaban Eyüpoğlu

Kendisi ayrı, kitabı ayrıca başarılı. Kısa ve öz bir anlatım olmuş, kaleminize sağlık

/