Eğitimde Fark Yaratarak Kalplerimizi Kazanmayı Başarmış 9 Türk Öğretmen

WonWoman

WonWoman

Kırmızı her zaman kazanır | @SouthCarolina

Eğitim toplum için, ülke için, dünya için, gelecek için olmazsa olmaz değerlerden biridir. Öğretmenlik de dünyanın her yerinde oldukça kutsal ve zor bir meslek olarak anlatılır. İnsanlara bir şeyler öğretmek, dünyayı değiştirebilecek bir çocuğa eğitim vermek oldukça değerlidir.
Eğitime yapılan her yatırım geleceğe yapılan yatırım demektir. Dolayısıyla İdealist ve işini severek yapan öğretmenlere ihtiyacımız var. Bu meslek alanında idealist, katkıcı olmak gerekiyor.
Bugün 24 Kasım öğretmenler günü… Ben de bize ve geleceğimize büyük katkılar sunmuş, örnek alınacak başarılı öğretmenlerimizi listeledim.
1) Hasan Kartal

Diyarbakır’ın Sur ilçesine bağlı Kumrucuk Köyü’nde öğretmenlik yapan Hasan Kartal, öğrencilerine dünyanın en iyi eğitim sistemi olarak kabul edilen Finlandiya eğitim sistemini uyguluyor.
“Mahrumiyet ve yoksulluk çocukların kaderi olamaz” diyen Hasan öğretmen, ders saatlerinde bilimden teknolojiye, sağlıklı yaşamdan görgü kurallarına bir çok konuyu uygulamalı olarak öğrencilerine öğretiyor.Hasan öğretmenin hikayesine detaylı bakmak isterseniz:


2) Nurten Akkuş

Samsun’un 22 bin nüfuslu Ayvacık ilçesinde bulunan Ayvacık Anaokulu müdürü olan 11 yıllık öğretmen Nurten Akkuş, ‘Eğitim Nobel’i olarak kabul edilen Küresel Öğretmen Ödülü’nde son 10’a kalarak adını finalistler arasına yazdırdı.
Nurten Akkuş, 2009’da okulda “Baba bana bir masal anlat” projesi başlatmıştı. Şu an 81 öğrenci ve 4 öğretmenin görev yaptığı anaokulunun öğrencilerinin babaları haftanın belirli günlerinde okula gelerek çocuklarının bulunduğu sınıflarda masal anlatmaya başladı. Akkuş’un bir diğer dikkat çeken projesi ise 2014 yılında hayata geçirdiği “Oyuncak kumbarası” isimli projesiydi.Nurten öğretmenin hikayesine detaylı bakmak isterseniz:


3) Oğuzcan Şimşekkaya

Şırnak’ın Silopi ilçesinin Ilıcalar mezrasında yer alan Ilıcalar İlkokulu’nda görev yapan Oğuzcan Öğretmen, sürekli kendi imkanları ile öğrencilerinin dünyasını genişletmeye, hayal güçlerini zenginleştirmeye çalışıyor.
Oğuzcan öğretmen öğrencilerine müziği, sanatı, edebiyatı, sinemayı sevdirmek adına sürekli kendi imkanlarıyla etkinlikler yapıyor. Sinemayı sevdirmek için de sınıfı bir sinema salonuna dönüştürmeye karar vermiş.Oğuzcan öğretmenin hikayesine detaylı bakmak isterseniz:


4) Dilek Livaneli

Bir köy öğretmeni olan Dilek Livaneli de 2014 yılında Varkey Gems Vakfı Küresel Öğretmen Ödülü Komitesi tarafından “Dünyadaki En İyi 50 Öğretmen” arasında yer almıştı.
Kendisi yaptıklarını şöyle anlatıyor:
“16 yıldır sadece bir köy öğretmeni olarak değil resmen bir sivil toplum kuruluşu gibi çalıştım. Sadece öğrenciler veya okulumuz için değil, aileler ve köy halkı için, kadınlar için bir şeyler yapmaya çalıştım. Kadın ve yaşam projesini geliştirdim. Şehirler arası turlar düzenledik, kadınlar ilk defa uçağa bindi, okuma yazma öğrendi, çocuklar gibi onlar da tiyatroya ve operaya gitti.”Dilek öğretmenin hikayesine detaylı bakmak isterseniz:


5) Ozan Öğretmen

Ödevler çoğumuzun tatillerini kabusa dönüştürürdü. Özellikle yarı yıl tatillerinde verilen ödevler adeta tatilimizi burnumuzdan getirirdi. Ozan Fındık bu kabusa son verip aşırı yaratıcı ve eğlenceli ödevleri ile tanıdığımız bir öğretmenimiz. İşini aşkla yapan bir eğitimci…Ozan öğretmenin verdiği o eğlenceli ödevlere göz atmak isterseniz:


6) Saadet Özkan

Saadet Özkan İzmir’in Menderes İlçesi’nde yaşları 6 ile 11 arasında değişen 6 kız öğrencisine cinsel istismarda bulunan okul müdürünün üstün bir çaba göstererek tutuklanmasını sağlamıştı. Saadet öğretmen 2017 yılında, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın geleneksel Uluslararası Kadınlar Cesaret Ödülü’nü, Başkan Donald Trump’ın eşi First Lady Melania Trump’tan aldı.Saadet öğretmenin haberine detaylı bakmak isterseniz:


7) Pelin Baykan

İstanbul Şişli’de Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı’nda bir matematik kursunda gönüllü öğretmenlik yapan 25 yaşındaki Pelin Baykan, önce kendi isteği ile işaret dili öğreniyor.
Pelin Hoca’nın bireysel merakla başlayan öğrenme isteği eğitimde fırsat eşitsizliklerini, işitme engellilerin yaşadığı zorlukları görünce birden ‘öğretme isteği’ne dönüşüyor. Türk İşaret Dili destekli işitme engelli topluma eğitim veren bir sosyal girişim olan ‘Anlatan Eller’i kuruyor. En çok matematiği öğrenmede zorluk yaşadıklarını belirten Baykan, manava gidip toplama-çıkarma, para alıp-verme gibi yöntemlerle soyut kavramları somutlaştırdığı videolar çekerek, YouTube’a yüklüyor.
Baykan, Şişli Belediyesi’yle görüşerek, dersleri sınıfa taşıdı. Her hafta perşembe sabah ve akşam, iki gruba ücretsiz matematik kursu veriyor.Pelin öğretmenin hikayesine detaylı bakmak isterseniz:


8) İsmail Hakkı Tonguç

Köy Enstitülerinin kurulup geliştirilmesinde rol oynayan bir eğitimbilimci, Türk eğitim dünyasına adını “Tonguç Baba” olarak yazdıran idealist bir öğretmen İsmail Hakkı Tonguç.
9) Mustafa Kemal Atatürk

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk eğitimi hep çok önemli gördü. Eğitimin ve öğretmenlerin önemini her fırsatta vurguladı. 24 Kasım 1928 tarihinde Millet Mektepleri açıldı. Millet Mektepleri’nin açılışı ile birlikte Ulu Önder Atatürk’e de Başöğretmenlik ünvanı verildi. Bu sayede ülkemizde 24 Kasım “Öğretmenler Günü”, öğretmenlik mesleğini icra edenlere karşı saygı ve sevgimizi gösterdiğimiz önemli bir gündür.

Öğretmenlerin atanabildiği, öldürülmediği, yok sayılmadığı nice 24 Kasım’lara… Tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü kutlu olsun!

Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/