Eğer Müzik Tüylerinizi Diken Diken Ediyorsa Farklı Bir Beyniniz Olabilir

Cyaffel Gusto

Cyaffel Gusto

Üretemediğim her günü yaşanmamış sayarım.

Müzik dinlediğiniz anlarda tüylerinizin diken diken olması durumunun veya boğazınızın düğümlenmesinin nadir ve farklı bir his olduğunu biliyor muydunuz?
Harvard mezunu olan ve şu anda da Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde doktora yapan Matthew Sachs, geçtiğimiz yıllarda bu hissin nasıl tetiklendiğini keşfetmek amacıyla bir araştırma başlatmış. Bu araştırmada müzik dinledikten sonra ürperen insanların üzerinde itinayla çalışmış.
Araştırma 20 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiş. Müzikle ilgili olarak konusu geçen his/hisleri yaşayan öğrenci sayısı 10 olmuş. Daha sonra her iki gruptan da beyin tarama testleri alınmış. Matthew’in keşfine göre, müziğe karşı duygusal ve/veya fiziksel tepkiler veren kişilerin hiç bir tepki vermeyen kişilere göre daha değişik beyin yapıları olduğu görülmüş.
Araştırmanın sonuçları, bu insanların işitme korteksini ve duyguların oluştuğu alanları bağlayan lif hacimlerinin daha yoğun olduğu fark edilmiş. Bu da bir insanın başkalarıyla daha iyi iletişim kurabileceği anlamına geliyormuş.
Matthew Sachs yaptığı bu araştırma ile müzik dinleyince ürperen, tüyleri diken diken olan kişilerin daha güçlü ve yoğun hisleri olduğuna dikkat çekti.
Kendisi müziğin gücüne şu sözü ile vurgu yapıyor:

‘’Depresyon günlük olaylardan haz almamızı engelliyor. Hislerinizi keşfetmeniz adına müziği bir terapist olarak kullanabilirsiniz.’’

Kategoriler: Bilim, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/