E-ticaretin Tinder’ı Olmaya Aday Yerli Girişim: Getsy [Röportaj]

Zeynep Güçlükol

Zeynep Güçlükol

Bogazici University

Getsy, modaseverlere telefonlarında kolay, hızlı ve keyifli bir şekilde ürün keşfettirmeyi amaçlayan bir mobil platrom. Uygulamayı kolay anlaşılması açısından e-ticaretin Tinder’ı olarak tanımlamak mümkün. Yani beğendiğiniz ürünleri sağa doğru, beğenmediklerinizi sola doğru kaydırıyorsunuz. Getsy ise beğendiğiniz ürünleri profilinizde saklıyor ve bu ürünler indirime girdiğinde size haber veriyor. Aynı zamanda bir İTÜ Çekirdek girişimi olan Getsy, Berk Tosun, Mert Arman ve Kaan Barış Bayrak‘ın kurucu ortaklığında hayata geçmiş.

Şimdi Getsy’nin hikayesinin Mert Arman’dan dinliyoruz.

Getsy fikri nasıl ortaya çıktı?

Bir önceki girişimimiz bir B2B pazaryeri projesiydi. Hedef kitlemizin büyük bir çoğunluğunu KOBİ’ler oluşturuyordu. Girişimcilikte bir problemi çözmek esastır, problemi doğru çözebilmek için kitleyi iyi tanımanız, problemlerini iyi analiz etmeniz ve en önemlisi getirdiğiniz çözüme hızlıca adapte olacaklarından emin olmanız gerekir. Türkiye’deki KOBİ dinamikleri biraz farklılık gösterdiğinden ölçeklenebilirlik sorunlarını göz önünde bulundurarak projeyi kapattık. ‘’The Art of Innovation’’ adlı kitabın dünyaca ünlü yazarı Tom Kelley’nin çok sevdiğim bir sözü var. ‘’Fail often so you can succeed sooner’’ yani ‘’Sıkça başarısız ol ki erken başarabilesin.’’ Bu başarısızlık bize çok şey öğretti. Buradan öğrendiklerimiz sonucunda bildiğimiz,tanıdığımız ve özellikle getirdiğimiz çözüme hızlıca adapte olabilecek bir kitleyi göz önünde bulundurarak Getsy’i geliştirmeye karar verdik.Getsy’nin çıkış noktası aslında Instagram, Pinterest ve Youtube gibi platformların moda dikeyi için ne kadar fazla kullanıldığını farketmemiz ile ortaya çıktı. İnsanlar yeni trendlerden haberdar olmak için, yeni ürünler keşfetmek için, kombin fikirleri almak için sürekli olarak bu platformlarda içerik tüketiyor ve bunu çoğunlukla telefonları aracılığıyla yapıyorlardı. Hali hazırda varolan e-ticaret platformlarının bu konuda oldukça eksik olduğunu gördükten sonra, “shoppable content” yani “alışveriş yapılabilir içerik”’ konsepti üzerine yoğunlaşarak mobilde bir uygulama geliştirmeye karar verdik.


Getsy ne kadar zamanda ortaya çıktı?

Yapı olarak refleksi kuvvetli bir ekibiz. Yazılım 2 ay kadar sürdü. 1 ay kadar da kapalı beta testindeydik. Doğru ürünü bulduğumuza inandığımız anda App Store’a çıktık.


Ekip kimlerden oluşuyor?

9 kişilik bir ekibimiz var. Ekibe çok önem veriyoruz. Bir girişimi batıracak ya da çıkarak en önemli etkenin ekip olduğuna inanıyoruz.  Özellikle içerik özelinde büyük işler yapma hedefi olan, moda ile ilgili insanları bir araya getirmeye çalıştık. Gidişat güzel gözüküyor. İçerik konusunda sektörde hatrı sayılır mentorlarımız var.


Getsy’nin diğer e-ticaret platformlarından farkı nedir ? Kimleri hedefliyorsunuz?

Getsy’nin üzerine temellendiği olmazsa olmaz üç konu var. İçerik, kullanıcı deneyimi ve teknoloji. Tüm hikaye e-ticaret sitelerinin burada yetersiz kalmasıyla başlıyor zaten. Mobilde bir değer yaratmak demek bir e-ticaret platformunun küçük bir ekrana sıkıştırılmış hali demek değil. Getsy’nin asıl hedefi kullanıcılara telefonlarında, kişiselleştirilmiş ve ilham verici bir keşif deneyimi yaşatmak.

Biz kullanıcı kitlemizi ikiye ayırıyoruz. ‘’Bir şey arayanlar’’ ve ‘’Canı sıkılanlar’’. Bu iki kitleye uygun değer önermelerini kolay,hızlı ve eğlenceli bir kullanıcı deneyimi ile veriyoruz. Tinder yaklaşımını da hem eğlenceli hem de değerli bir data aracı olarak kullanıyoruz. Markaların da bu datadan faydalanabileceği bir model geliştirdik. Ürün ve lokasyon bazlı analizler yapmalarına yardımcı olacağız.


Getsy’i oluştururken ne tür zorluklarla karşılaştınız?

Her girişimin karşılaştığı klasik zorluklar. Pazara çıkış stratejisi, doğru MVP’yi bulma vs. Bu tür zorluklar girişimcilerin kamçısıdır. İşin tuzu biberi biraz. Önemli olan bu zorlukları doğru önceliklendirmek ve bir an önce çözüme kavuşturmak. İşin karmaşık yanı da bu zaten. Hangi problemlerin öncelikli olduğunu kavramak. Bunu da ancak kullanıcılarınızla ya da müşterilerinizle konuşarak anlayabiliyorsunuz.


Getsy’i oluştururken ne gibi imkanlardan faydalandınız?

Bu süreçte en büyük katkıyı İTÜ Çekirdek’ten aldık. Harika mentorlarımız ve girişimci dostlarımız var. Bu ekosistem öyle bir yapıya sahip ki sadece içeride bir masada oturup çevrenizde konuşulanları dinleyerek bile bir şeyler öğrenebilirsiniz.


Getsy’nin zirvesi sizin için neresidir?

Kurucu ortaklarımızdan biri şöyle bir şey söyledi geçen “İnsanlar toplu taşıma araçlarında telefonlarını çok kullanıyor. Orada yarıştığınız bir çok uygulama var. Snapchat, Instagram vs. Eğer buralarda Getsy’nin kullanıldığını görmeye başlarsam ‘’Sanırım bu iş oldu.’’ derim.”

Bize yöneltilen sorular sürekli Trendyol, Morhipo ile nasıl rekabet edebileceğimiz yönünde ancak doğru soru Instagram, Snapchat, Youtube gibi uygulamalar ile nasıl rekabet edeceğimiz olmalı. Bizim belirlediğimiz vizyon da bu, yarattığımız değer ile lokal ve global pazarda olabildiğince fazla insana dokunabilmek.


Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

CEOtudent ekibine bu keyifli sohbet için çok teşekkür ederim.

[divider]⇓ Getsy’i App Store’dan ve Google Play’den indirebilirsiniz ⇓[/divider]

 

 

 


Facebook'ta Paylaşnew-twitter-paylas

Yorumlar (0) Yorum Yap

/