E-Devlet Kapısı Giriş

Çiğdem Öztürk

Çiğdem Öztürk

https://kredi.kim sitesinin editörü ve sahibiyim.

Kamu kurum ve kuruluşlar aracılığı ile yürüttüğümüz işlemler 2008 yılından sonra daha da kolaylaştı. Çünkü bu tarihte e-devlet sistemi faaliyete geçirildi. 

Gelişen teknolojinin bize bir kolaylığı olan e-devlet kısa bir süre içerisinde pek çok kişi tarafından kullanılmaya başlandı. Sistemin geliştirilmesindeki asıl amaç akla gelebilecek kamu kurum ve kuruluşlarını bir çatı altında toplayarak vatandaşların daha hızlı ve kolay hizmet almasını sağlamaktır. Bunun yanında hem devlet hem de vatandaşlar büyük bir iş ve zaman kaybından kurtulmuş oldu. Sistem ilk kurulduğunda deneme amaçlı çalışmalar yapıldı. Yapılan bu çalışmalardan olumlu sonuçlar alındı. Sistemin pek çok artısı olmasına rağmen en büyük artısı tatil günü, mesai bitimi gibi bir derdinizin olmamasıdır. E-Devlet sistemi üzerinden 7 gün 24 saat süresinde hizmet almak mümkündür.

E-devlet kapısı girişi : https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/

Sistem geliştirilirken güvenlik noktası üzerinde de çok duruldu. Vatandaşların kişisel bilgilerinin güvenliği ve sistemin güvenliğini sağlamak için mühendisler yoğun bir şekilde çalıştı. Bu kapsamda ortaya çıkan güvenlik önleminin başında ise e-devlet şifresi yer alıyor. Genellikle sisteme giriş yapabilmek için e-devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası istemektedir. Bunun yanında mobil imza, elektronik imza gibi seçenekler ile de güvenlik sağlanmaktadır.

E-Devlet sistemi ile birlikte gelen ve sıkça sorduğumuz bir soru var. Bu soru ise e-devlet kapısı girişi yapmak için ne gerekiyor.

E-Devlet Kapısı Giriş İşlemleri Nelerdir?

E-Devlet sistemine giriş yapmak isteyen bir kişi temelde üç şekilde giriş işlemlerini yapabilir. Bu işlemleri maddeler halinde sıralayacak olursak;

En çok kullanılan yöntem e-devlet şifresi ile yapılan yöntemdir.Bu durumda 2 TL gibi bir ücret karşılığında PTT şubelerinden e-devlet şifresi alınarak sistem girişi sağlanabilir.
Mobil imza ile yapılan giriş işleminde ise operatörlere verilen belirli bir ücret aracılığı ile bu güvenlik seçeneğinden faydalanılabilinmektedir.
Elektronik imza da yapılan girişlerde ise yine belirli bir ücret ile özel şirketlerden alabilirsiniz.

Yorumlar (0) Yorum Yap

/