Duyma Engelli Öğrencilerine Müziği Hissettiren Funda Öğretmenin Orkestrası

İstanbul Mimar Sinan İşitme Engelliler Okulu’nda Müzik öğretmenliği yapan Funda Ceylan, duyma engelli öğrencileriyle beraber çok değerli bir projeye imza attı.
Duyma engelli öğrencilerine işaret dilini ve müziği hissetmeyi öğreten Funda Ceylan, öğrencileriyle beraber Fısıltı Ritim Grubunu kurdu. Hoparlörden çıkan titreşimleri, çocukların kalp ritimleriyle hissetmelerini sağlayarak, müzik yapmalarına olanak veren bu sistemi kullanan Funda öğretmen, bunu yapabilmek için 5 yıl beden perküsyon çalışmaları yaptıklarını söyledi.

Bu metodla beraber Fısıltı Ritim Grubu 30’a yakın konser verdi. Aynı zamanda Funda öğretmen, bu metodu öğrencileriyle birlikte öğrendi;

“Öğrencilerimizin, bu çalışmaları yaptıktan sonra daha fazla özgüven kazandıklarını gördüm. İşiten, konuşan akranlarından çekiniyorlardı ve uzak duruyorlardı. Bu çalışmaları işiten, konuşan okullarda yaptıktan sonra gördük ki hepsi birlikte bir araya geliyorlar.O çocuklar da işitme engellilerin bu tarz etkinlikler yapabildiklerini, kendilerinden çok da farklı olmadığını görüyorlar ve bu şekilde daha güzel bir iletişim sağlıyorlar. Böylece iletişimdeki engeli kaldırıyoruz.”

Ülkemiz, böyle değerli insanlar sayesinde güzelleşiyor. Fısıltı Ritim Grubu ve Funda öğretmenimizin yolunun her daim açık olması dileğiyle…

Bu güzel grubun canlı perfomansını da aşağıya bırakıyorum:
Kategoriler: Başarı, İlham

Yorumlar (0) Yorum Yap

/