Psikolojik Yaralanmalarda Uygulamanız Gereken Duygusal İlk Yardım Nedir ve Neden Önemlidir?

Bir kesiğiniz olduğunda yara bandı kullanırsınız veya enfeksiyonu tedavi etmek için antibiyotik alırsınız, değil mi? Sorgulamaya gerek bile yok. Gerektiğinde ilk yardımı uygulamazsanız daha ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz.
Öyleyse neden aynı şey zihinsel sağlığımız için geçerli değil? Bizden psikolojik yaraları “aşmamız” bekleniyor; reddedilme üzerine sürekli düşünen veya bir başarısızlık yüzünden ızdırap çeken biri çok iyi bilir ki duygusal yaralanmalar fiziksel yaralar kadar acı verici olabilir. Böyle durumlarda duygusal ilk yardımın nasıl uygulanacağını öğrenmemiz gerekiyor. Psikolog Guy Winch böyle anlardan duygusal sağlığınızı yeniden kazanmanız için şimdiden üzerinde çalışmaya başlayabileceğiniz yedi yararlı yol öneriyor.
1) Duygusal acının ne zaman gerçekleştiğini anlayın ve her şeyi kapsadığını hissetmeden önce tedavi etmeye çalışın.

Bedenimiz, bir şeylerin yanlış olduğunu ve onu nasıl ele almamız gerektiği konusunda bizi uyarmak için fiziksel acı hissini geliştirmiştir. Aynı şey duygusal acı için de geçerlidir. Reddedilme, başarısızlık veya kötü ruh hali düzelmiyorsa bu, psikolojik bir yaranız olduğu ve onu tedavi etmeniz gerektiği anlamına gelir. Örneğin, yalnızlık psikolojik ve fiziksel sağlığınıza yıkıcı bir şekilde zarar verebilir. Bu nedenle sizin, arkadaşınız veya sevdiğiniz biri böyle hissettiğinde harekete geçmeniz gerekir.
2) Başarısız olduğunuzda içgüdüsel tepkinizi yeniden yönlendirin.

Doğal olarak psikolojik yaraların biri diğerine yol açar. Başarısızlık, sizi genellikle yapabileceklerinize odaklanmak yerine yapamayacaklarınıza odaklanmaya sevk edebilir. Bu, daha sonra en iyi performansınızı gösterme olasılığınızı azaltabilir. Bu da eksikliklerinize daha da fazla odaklanmanızı sağlar ve bu döngü devam eder.Bu tür duygusal döngüleri durdurmak için, başarısızlık sonrası çaresizliğe ve moral bozukluğuna sebep olan “içgüdü” tepkisini görmezden gelmeyi öğrenin. Bununla birlikte kontrol edebileceğiniz faktörlerin bir listesini yapın. Başarısız oldunuz fakat bundan sonrası için neyi değiştirebilirsiniz? Örneğin yeni projelere hazırlık ve planlama süreçlerini düşünün. Bunları nasıl geliştirebileceğinize odaklanın. Bu tür bir egzersiz, çaresizlik duygularını azaltacak ve gelecekteki başarı şansınızı artıracaktır.


3) Öz saygınızı gözleyin ve koruyun. Kendinizi aşağı çekmek istediğinizde kendinize karşı şefkatli olmak için bir dakikanızı ayırın.

Öz saygı, sizi duygusal acıdan koruyan ve duygusal direncinizi güçlendiren bir bağışıklık sistemi gibidir. Bu nedenle, canınız yanıyorken onu gözlemek ve kendinizi aşağılamaktan kaçınmak çok önemlidir. Zarar görmüş öz saygıyı iyileştirmenin en iyi yolu, öz şefkat uygulamaktır. Kendinizi eleştirdiğinizi hissettiğinizde, şu alıştırmayı yapın: Sevdiğiniz bir arkadaşınızın benzer nedenlerle kendisi hakkında kötü hissettiğini hayal edin ve şefkati, desteği ifade eden bir e-posta yazın. Ardından e-postayı okuyun. Kendinize vermeniz gereken mesajlar bunlardır.
4) Olumsuz düşünceler zihninize hakim olduğunda onları olumlu bir düşünce ile dağıtın.

Bir sorunu çözmeye çalışmadan önce zihninizdeki üzücü olayları düşünmeye devam ettiğinizde sadece kara kara düşünen birine dönüşürsünüz. Bu, özellikle alışkanlık haline geldiğinde daha derin psikolojik acılara yol açabilir. Sağlıksız düşüncelere son vermenin en iyi yolu, konsantrasyon gerektiren bir göreve girerek dikkatinizi dağıtmaktır. Örneğin bir sudoku yapın, bir bulmaca tamamlayın, hafıza oyunları oynayın. Araştırmalar, iki dakikalık dikkat dağınıklığının bile sağlıksız bir şekilde olumsuza odaklanma isteğini azaltacağını gösteriyor.


5) Kayıpta anlam bulun.

Kayıp, yaşamın bir parçasıdır ancak yarattığı duygusal yaraları tedavi etmezsek bizi daha da yaralayabilir. Yeterli zaman geçtiyse ve bir kayıptan sonra hala ilerlemekte zorlanıyorsanız bunun hakkında yeni bir düşünme şekli uygulamanız gerekir. Özellikle ağrınızı hafifletmek ve iyileşmek için yapabileceğiniz en önemli şey, kayıpta anlam bulmak ve ondan amaç türetmektir.Zor olabilir ancak kayıptan ne kazanmış olabileceğinizi düşünün. Örneğin, “İşimi kaybettim ama en azından kısa bir süreliğine de olsa çocuklarıma biraz daha zaman ayırabileceğim”. Başkalarının yaşam için yeni bir minnettarlık kazanmasına nasıl yardımcı olabileceğinizi veya onlara nasıl yardımcı olabileceğinizi düşünün.


6) Aşırı suçluluk duygusuna izin vermeyin.

Suçluluk bazen yararlı olabilir. Küçük dozlarda başka bir kişiyle olan ilişkinizdeki bir sorunu düzeltmek için harekete geçmeniz konusunda sizi uyarır. Ancak aşırı suçluluk da zehirlidir. Çünkü duygusal ve entelektüel enerjinizi boşa harcamanıza sebep olur, sizi sorumluluklarınızdan uzaklaştırır ve hayattan zevk almanızı engeller. İçinizdeki fazla suçluluğa son vermenin en iyi yollarından biri, etkili bir özür sunmaktır.Evet, daha önce özür dilemeyi denemiş olabilirsiniz ancak özür dilemek bizim sandığımızdan çok daha karmaşıktır. Her etkili özür dileme için şart olan ve çoğu standart özürde bulunmayan önemli bir bileşen vardır: empati! Başka bir deyişle; özür dilemeniz, yaptığınız şeyi neden yaptığınızı açıklamaktan daha çok eylemlerinizin veya eylemsizliklerinizin diğer kişiyi nasıl etkilediğine odaklanmalıdır. Birinin gerçekten sizi anladığını hissettiğinizde onu affetmeniz çok daha kolaydır.


7) Duygusal yaralar için hangi tedavilerin sizin için işe yaradığını öğrenin.

Kişisel olarak, yaygın duygusal sorunlarla nasıl başa çıkacağınızı öğrenin. Örneğin; onları yok mu sayıyor musunuz? Böyle yapınca ne kadar üzülseniz de çabucak iyileşiyor musunuz? Çeşitli durumlarda hangi duygusal ilk yardım tedavilerinin sizin için en iyi olduğunu anlamanıza yardımcı olması için bir strateji geliştirin. Tıpkı raflardaki birçok ağrı kesiciden hangisinin sizin için en iyi olduğunu belirleyeceğiniz gibi. Aynı şey duygusal direnç oluşturmak için de geçerlidir. Çeşitli teknikleri deneyin ve hangilerinin sizin için en kolay ve hangilerinin sizin için en etkili olduğunu bulun. Acı veren bir durumdan sonra düzenli olarak bu tedavileri not etme alışkanlığı edinin.
Evet, duygusal ilk yardım uygulamak biraz zaman ve çaba gerektirir ancak tüm yaşam kalitenizi ciddi şekilde yükselteceğinden emin olabilirsiniz.
Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/