Dünyanın En Rahatlatıcı Şarkısı: Weightless!

Melisa Pirinççi

Melisa Pirinççi

Never Stop Exploring ✨

Rahatlamak… Hepimiz bitmek bilmeyen bir yaşam koşuşturmacasındayız. Bu koşuturmaca bazen bizi çok yorabiliyor. Rahatlamak , bir nefes almak , yenilenmek istiyoruz. Böyle zamanlarda başvurduğumuz rahatlama yöntemlerinden biri de müzik dinlemek. Peki müzik dinlemek bizi rahatlatmayı nasıl başarabilir , hiç düşündünüz mü? Gelin sizinle  dünyanın en rahatlatıcı şarkısını paylaşmadan önce , müziğin bizi nasıl rahatlatabildiğine , sakinleştirebildiğine bakalım!

Müzik Sizi Nasıl Rahatlatabilir?
Müzik dinlerken beyindeki zevk merkezi olan nükleus akumbens harekete geçerek iyi hissetmemizi sağlayan nörokimyasal dopamini serbest bırakır. Bu kimyasal beyinde ödül ve haz yaratmasıyla bilinen nörotransmitterdir.  Ayrıca, müzik dinlerken beyinde endorfin de salgılanmaktadır. Bilindiği üzere ağrı çekerken ya da stres halindeyken endorfin salgılanması artar ve endorfin doğal bir ağrı kesici gibi çalışır. 
Weightless!
İngiliz Ses Terapisi Akademisi, insan üzerinde rahatlatıcı bir etkisi bulunan müzikleri araştırarak on şarkı tespit etmiş. Manchesterlı grup Marconi Union‘un sekiz dakikalık Weightless şarkısı da bu listeye birinci sıradan yerleşerek, dünyanın en rahatlatıcı şarkısı seçilmiş. Kalp ve beyin dalgalarıyla ideal bir ritim tutturan 60 BPM’lik bu şarkının, masaj yaptırmaktan veya yürüyüşe çıkmaktan daha rahatlatıcı olduğunu tespit etmişler. Ancak araba kullanırken dinlenmesini kesinlikle tavsiye etmiyorlar, aman dikkat!
Akademinin araştırmasına göre dünyanın en rahatlatıcı 10 şarkısı:

1. Marconi Union – Weightless
2. Airstream – Electra
3. DJ Shah – Mellomaniac (Chill Out Mix)
4. Enya – Watermark
5. Coldplay – Strawberry Swing
6. Barcelona – Please Don’t Go
7. All Saints – Pure Shores
8. Adele – Someone Like You
9. Mozart – Canzonetta Sull’aria
10. Cafe Del Mar – We Can Fly
Kaynaklar ve Alıntılar : 

https://sinirbilim.org/dopamin/

https://evrimagaci.org/muzik-beynimizde-nasil-etkiler-yaratir-7504#:~:text=M%C3%BCzik%20endorfin%20salg%C4%B1lanmas%C4%B1n%C4%B1%20sa%C4%9Flayarak%20olumlu,ve%20kronik%20a%C4%9Fr%C4%B1lar%C4%B1%20azaltt%C4%B1%C4%9F%C4%B1%20g%C3%B6zlenmi%C5%9Ftir.
https://www.sanatblog.com/dunyanin-en-rahatlatici-sarkisi/
Kategoriler: Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/