Dünyada İş Arayanlar

 

Şık ve profesyonel CV’lerin, internetten ücretsiz olarak ve sadece birkaç dakikada oluşturulabildiği online CV hazırlama aracı Cvlogin, sadece Türkiye’den değil, dünyada bir çok ülkeden de büyük ilgi görüyor. Şu anda 6 dilde hizmet veren ve kısa sürede iki yüz binden fazla CV’nin hazırlandığı Cvlogin, dünyada iş başvurusu için CV hazırlayanların durumunu ve hazırlanan CV’lerdeki ilginç özellikleri hazırladığı infografikle paylaştı. İnfografiğe göre İngilizce’den sonra dünyada en çok kullanılan dil İspanyolca.

İngilizce’den sonra en çok kullanılan dil İspanyolca

CV hazırlamanın ücretsiz ve şık bir yolunu sunan Cvlogin, ülke sınırlarını aşarak dünyadan da on binlerce kullanıcıya ulaşmayı başardı. Şu anda 6 dilde hizmet sunan Cvlogin’i destekleyen 60 kadar gönüllü Cvlogin’i dünya dillerine çevirmek için çalışıyor. Cvlogin’de hazırlanan CV’lerin büyük çoğunluğu Türkçe iken, Türkçe’den sonra en çok CV hazırlanan dil %22,7 ile İngilizce. İngilizceyi ise %9,5 ile İspanyolca izliyor.

En çok CV hazırlanan ülkeler

 

Cvlogin’de Türkiye’den sonra en çok CV hazırlanan ülke Hindistan. Dünyanın her kıtasından CV hazırlanan Cvlogin’de, İspanya, Amerika ve Almanya en çok CV oluşturulan ilk 5 ülke. Almanya’yı, İngiltere, Meksika, Azerbaycan, Kolombiya ve Rusya izliyor.

İş arayışında 45 yaş belirleyici

Hem Türkiye’de hem dünyada iş arayanların %93’ü 18-44 yaş aralığında. 45 yaş ile birlikte iş arayışında ciddi bir düşüş gözleniyor. 45 yaş ve üzerinde iş arayanların ve bu amaçla bir CV hazırlayanların oranı sadece %6,85. 45 yaş ile birlikte çalışanların iş arayışlarında ve bunun için bir CV hazırlama davranışlarında ciddi bir düşüş yaşanıyor.

Dünyada iş arayan profili

Dünyada iş arayanların en çok CV oluşturduğu gün Pazartesi ve CV hazırlayanların çoğu erkek. İş arayanlar arasında en az CV hazırlayanlar ilkokul mezunları ile doktora yapmış olanlar. CV hazırlayanların %51,4’ü özgeçmişlerine fotoğraf eklemeyi tercih ederken, %48,6’sı fotoğrafsız özgeçmiş oluşturmayı tercih etmiş.

Yeni diller ve yeni özellikler yolda

Cvlogin’in kurucusu Birol Kabakoğlu, “Farklı coğrafyalardan gördüğümüz ilgi ve destekten oldukça memnunuz. Çok yakında Arapça, Flamanca ve İtalyanca versiyonlarımızla yayında olacağız. 2017 sonuna kadar en az 20 dili desteklemeyi hedefliyoruz. Cvlogin.com’a günde ortalama 1200 yeni CV ekleniyor. “ diyor ve bu sıralar mobil versiyon ve uygulama geliştirme üzerinde çalışmalarını yoğunlaştırdıklarını ifade ediyor. Cvlogin’e zaman içinde yeni ve ayrıcalıklı hizmetlerin de eklenmesi planlanıyor. “3 ay önce tamamen ücretsiz hizmetlerin yanı sıra, isteyenler için çok cüzi bir ücret ödeyerek Cvlogin amblemi olmadan CV indirme imkânı da sunduk. Beklediğimizden daha iyi bir geri dönüş alınca, farklı özelikler için de kolları sıvadık.”

 

 

Kategoriler: İş, Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/