Türk Akademisyen Dr. Hatice Zora, İsveç’te Kraliyet Hanedanı Ödülüne Layık Görüldü

WonWoman

WonWoman

Kırmızı her zaman kazanır | @SouthCarolina

Öğretim görevlisi Türk akademisyen Dr. Hatice Zora, Stockholm Üniversitesi’nde beyin, dil bilimi ve nörofizyoloji alanında araştırmalar yapıyor. İşveç Kraliyet Bilimler Akademisi, Zora’yı, “Beyinde dil ve duygu gelişimi” üzerine gerçekleştirdiği çalışmalarından dolayı “Kraliyet Hanedanı ” ödülüne layık gördü.

Kraliyet Sarayı’nda gerçekleşen ödül törenine, İsveç Kralı Carl 16. Gustaf, İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi üyeleri Anders Olsson, Bo Ralph, Horace Engdahl ve Tomas Riad katıldı.


Değerli bilim kadınımız Dr. Hatice Zora, ödülünü Kral Carl 16. Gustaf’ın elinden aldı.

Zora’ya ayrıca 120 bin kron (yaklaşık 75 bin lira) para ödülü de verildi.

“Araştırma sonuçlarının, insanlıkta bilişsel kabiliyetin nasıl ortaya çıkıp geliştiğini anlamamıza, sosyal biyoloji ve psikoloji alanlarına katkısı olacaktır.”

Bu ödüle layık görüldüğü için gurur duyduğunu söyleyen Dr. Hatice Zora çalışmalarıyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Dil melodisi (prosodi) üzerine deneysel çalışmalarım bulunuyor. Melodinin iletişimde iki işlevi bulunmaktadır: bilişsel (dilsel) ve duygusal. Melodi İstanbul’daki ilçe olan Bebek’ten çocuk olan bebeği ayırt etmemizi sağladığı gibi, karşımızdaki kişinin içinde bulunduğu ruh halini anlamamızı da sağlar. Bu iki işlev beyinde farklı bölgelere ve mekanizmalara atfedilmektedir. Nörolojik ve dilbilimsel çalışmalar, bilişsel işlevin kortekste, duygusal işlevin ise subkortekste ortaya çıktığını göstermektedir. Beynin duygusal ve bilişsel melodiyi nasıl ayırt ettiği ve bu iki işlevin etkileşiminin altında yatan nörolojik bağlantılar hakkında bilgimiz çok kısıtlı. Ben, çeşitli beyin görüntüleme tekniklerini kullanarak (örneğin Fonksiyonel Manyetik Rezonans Görüntüleme, FMRI ve Elektroensefalografi, EEG), beynin derinliklerinde bu iki işlev arasındaki bağlantıyı araştırıyorum. Araştırma sonuçlarının, insanlıkta bilişsel kabiliyetin nasıl ortaya çıkıp geliştiğini anlamamıza, sosyal biyoloji ve psikoloji alanlarına katkısı olacaktır.”

Kategoriler: Başarı, Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/