l Döviz Alım Satım Farkı En Az Olan Banka - CEOtudent

Döviz Alım Satım Farkı En Az Olan Banka

Dolar, Euro veya diğer döviz yatırım araçlarında bankalar üzerinden işlem gerçekleştirmek istediğinizde, bankaların döviz alım satım fiyatları birbirinden değişik olmaktadır.

Forex gibi piyasalar üzerinde kaldıraç avantajları ile alım-satım işlemi çok daha karlı görünse de daha resmi ve kolay işlemler için banka alışverişleri tercih edilmektedir. Ancak bankalar üzerinden dolar alım satımı gibi işlemler gerçekleştirdiğiniz zaman borsanın açık olduğu saatler içerisinde banka üzerinden işlem yapmanız daha doğrudur. Çünkü bankaların hizmet verdiği mesai saatleri içerisinde döviz kur farkı en düşük seviyeleri göstermektedir.

Borsanın kapalı olduğu zamanlarda ise döviz kur farkı daha yüksek olacağı için hafta sonu ve resmi tatiller dışında sabahları 09.00 akşam 17.00 saat aralığında bankalardan döviz işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Bazı bankalarda ise döviz alım satım farkı sadece bir kuruş gibi bir değer hatta daha altında bir değer bile gösterebilmektedir.
Döviz kuru günümüzde çok dalgalı bir yapıya sahip olduğundan dolayı bankalardaki fark 1 TL seviyesinde dahi görebilir. Bu konuda her banka kendi stratejisini belirlediğinden dolayı farklılıklar ortaya çıkarabilir ve satış politikaları değişen türlerde görülebilir.

Genel çerçeve ile döviz kuru her banka için ayrı bir rakam oluşturduğundan dolayı alım satım işlemleri için banka fiyatlarını teker teker de inceleyebilirsiniz. Örneğin, devlet bankaları göz önünde bulundurulduğunda, VakıfBank gişe işlemlerinde alış 5.43 satış 5.48 değerleri üzerinden yapıldığında, yüzde 2.32 kur farkı ile işlem gerçekleştirilmektedir.

2018-2019 döviz makas aralığı en dar olarak görülen banka kurumları incelendiğinde, 2018’de HSBC, Odeabank, Senin Bankan ve Türkiye İş Bankası ile enpara.com en avantajlı noktalar olarak görülmüştür. 2019 yılı itibariyle de İş Bankası genel olarak uygun makas aralığı sağlamakla birlikte döviz kuru değişimlerinde avantajını sürdürmektedir.

Güncel bir şekilde internet üzerinden yaptığınız sorgulamalar sayesinde makas farkının en düşük olduğu bankaları rahatlıkla görebilirsiniz. Hatta bazı finans kurumlarında bankalara göre daha düşük makas farkı aralıkları ile karşılaşabilirsiniz. Döviz bozdurmadan önce mutlaka internet üzerinden bu araştırmaları gerçekleştirmeli ve sizin için avantaj oluşturan kurumları seçtikten sonra yatırımlarınızı sağlamalısınız.

Döviz Alım Satım Farkı En Az Olan Banka 1
Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/