l Dört Yıl Boyunca Sadece Bir Kavanoz Çöp Çıkaran Girişimci: Lauren Singer - CEOtudent

Dört Yıl Boyunca Sadece Bir Kavanoz Çöp Çıkaran Girişimci: Lauren Singer

Dilara Avlupınar

Dilara Avlupınar

Boğaziçi Ekonomi

Dört Yıl Boyunca Sadece Bir Kavanoz Çöp Çıkaran Girişimci: Lauren Singer 1
Çöpler, özellikle de geri dönüştürülmeyenleri, doğaya inanılmaz zararlar veriyor. Her gün çöp atan insanlar olarak, yıl boyunca maksimum çaba ile en az ne kadar çöp çıkarabilirsiniz? Cevabınız hazırsa sizi Lauren Singer ile tanıştırmak isterim. Kendisi 4 yıl boyunca yalnızca bir kavanoz çöp çıkardı ve kendi girişimini kurdu.

28 yaşındaki Lauren Singer, 2013 yılında New York Üniversitesi Çevre Bilimleri bölümünden mezun oldu.

Dört Yıl Boyunca Sadece Bir Kavanoz Çöp Çıkaran Girişimci: Lauren Singer 2

2012 yılında “Çöp Ahmaklar İçindir” ( Trash is for Tossers) ismiyle blog yazmaya başladı. Sıfır israfla olan yolculuğu için açtığı blogda, ürettiği atıkları yarım litrelik bir kavanozda toplayışını anlatıyor.

Dört Yıl Boyunca Sadece Bir Kavanoz Çöp Çıkaran Girişimci: Lauren Singer 3

Dört yıl boyunca yalnızca bir kavanoz çöp biriktirdi Lauren. Başarılması çok zor hatta imkansız görünen bu işi nasıl başardı?

Dört Yıl Boyunca Sadece Bir Kavanoz Çöp Çıkaran Girişimci: Lauren Singer 4
Üniversitedeki dördüncü yılında etrafındakilerin hergün plastik çanta ve kutularda öğle yemeği getirdiğini ve sonrasında geri dönüştürmek yerine öylece çöpe attıklarını görüp kızıyor. Sonrasında bir gece akşam yemeği hazırlamak üzere buzdolabını açtığında marullardan tutun da haşlanmış pirinçlere kadar her şeyin plastikle kaplı olduğunu fark etti.

Ve kendi kendine bir karar aldı: Artık hayatında doğal olmayan hiçbir şey kullanmayacaktı. Üstelik sadece mutfak için değil, hayatının her yerinde bu kararı uygulayacaktı.

Dört Yıl Boyunca Sadece Bir Kavanoz Çöp Çıkaran Girişimci: Lauren Singer 5

İlk olarak paketli ürünler almayı bıraktı. Alışverişe giderken kendi çanta ve kavanozlarını götürerek aldıklarını bunlara doldurdu. Sadece ikinci el kıyafetler almaya karar verdi.

Dört Yıl Boyunca Sadece Bir Kavanoz Çöp Çıkaran Girişimci: Lauren Singer 6
Sonrasında hayatındaki gereksiz tüm şeyleri bağışlayarak/satarak onlardan kurtuldu.

Aşamalı olarak kendi kişisel bakım ve temizlik malzemelerini yapmaya başladı.

Dört Yıl Boyunca Sadece Bir Kavanoz Çöp Çıkaran Girişimci: Lauren Singer 7

“Başlangıçta, sadece doğal bileşenler ile kendi diş macunumu yapmaya başladım. Doğal ürünlerin işe yaradığını fark etmek devam etmem için bana cesaret verdi. Şampuan ve saç kremim tükendiğinde doğal olanlarını kendim nasıl yapacağımı da öğrendim tıpkı vücut losyonu ve deterjanda olanlar gibi.”

Ürettiği bazı ürünler için Youtube videoları çekti ve blogunda paylaştı. İnsanların bu tarz ürünlerle çok ilgilendiğini fakat evde yapmak için vakit ayırmak istemediklerini fark edince de şirketini kurmaya karar verdi.

Dört Yıl Boyunca Sadece Bir Kavanoz Çöp Çıkaran Girişimci: Lauren Singer 8
Lauren, The Simply Co. Şirketi ile ekolojik sürdürülebilirliği olan temizlik malzemelerine odaklanıyor. Ayrıca, çevreye ve sulara zarar vermeyen ürünlerin satıldığı bu şirketten alışveriş yapmanız için kendi kavanozlarınızı getirmeniz gerekiyor.
Singer, yaşam tarzını ve 2016 yılında kurduğu The Simply Co. isimli şirketini merak edenler için ilgi çekici ipuçlarını da paylaşmayı ihmal etmiyor. İlgilenenler için blogunun linkini buraya bırakıyorum.
Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (1) Yorum Yap

Azim, kararlılık sonucunda neler olabileceğinin kanıtı.

/