Dolar Ne Olur ? Yükselir mi Düşer mi ?

Dolar kaç tl, düşebilir mi yükselirse ne kadar artar gibi sorularınıza, cevaplarımızı bu yazımızda verdik. Dolar hakkında en yeni yorumları teknik analizler ve beklentiler ışığında sizler için yorumladık. 

5.47 Önemli Direnç Noktası 

ABD borsaları bu dönem yükseliş eğiliminde seyretmekte. ABD’den gelmekte olan son verilere göre 2018 Aralık döneminde yaşanmış olan hızlı düşüş sonrasında 2019’un Ocak ayında dolar yüzde 0.23 artış gösterdi, bu dönem beklentilere göre de artış öngörülmüyordu. 
 
ABD’de Kasım ve Aralık’ta Perakende Satış verileri yenilendi. Kasım’da bu veri yüzde 0.1’lik artıştan yüzde 0’a düştü. Aralık’ın verisinde ise yüzde 1.2 düşüşün ardından yüzde 1.6’ya düşüş yaşandı. Aralık’ta görülen bu düşüşün son 10 yılda kaydedilen en büyük düşüş olduğu görüldü. Bu da Dolarda ani ve hızlı bir düşüşe yol açtı.
 
Forex piyasalarının hareketlendiği bu dönemde bu gelişmeler öngörülmüyordu.
Türkiye Merkez Bankası 2019 Ocak ayında Ödemeler Dengesi verilerini duyurdu. Cari İşlem Açığının Ocak ayında 0.65 milyar dolarda beklenen verisinin açıklanmasıyla 0.81 milyar dolar seviyesinde olduğu duyuruldu. 2018’in Aralık’ında verilerin aşağılara revize edildiği görülmüştü. Bütün bu veriler ışığında dört saat aralığında hareketli ortalamalar üzerinde seyreden kur pivotunun 5.44 olduğu görülürken düşüşlerin kaydedilmesi durumunda 5.42 -5.41 -5.40 destek seviyeleri takip edilmesi mantıklı olur. 
Yükseliş olması halinde bu dönemde 5.45 -5.46 -5.48 direnç noktalarını takip etmek mantıklı olur.

Dolar’ın Seyri Bu Dönemde Ne Yönde?

İnsanlar 100 dolar ne kadar olur diye merak içinde. Özellikle Dolar tüketimi olanlar, maaşlarını dolarla alanlar ve ithalat-ihracatla ilgilenenler bu soruları daha sık sormakta. 

Türkiye’de 2018 yaz döneminde yaşanan ani dolar artışları bu soruların sık sık sorulmasına neden oluyor. Türkiye 2019 Mart sonunda seçime gidiyor ve doların seyri, ekonomik gelişmeler yakından takip edilmekte.
2013 yılının ardından ABD tarafından doları dünyada kendisine çekmeye çalışması, ülkesine dolar girdisi olan dışarıya bağımlı Türkiye gibi ülkeleri çok zor duruma düşürdü. 
Yaşanmış olan küresel kriz ve siyasi gelişmelerle dolar TL değer kazanmaya devam etti. Ama 2018 yaz dönemindeki ani dolar artışlarına karşı Türk hükümetinin enflasyon ile topyekün mücadelesi , asgari ücreti arttırması, ÖTV’yi ve KDV’yi indirmesi, İmar Barışı başvurularını uzatması doları baskılamıştı. 
 
 Uzmanların açıklamalarına göre dolar bir yükseliş eğiliminde değil. Kurda yabancı girişlerden kaynaklanan zayıf artış ve çıkışlar bu dönemlerde de devam edebilir. Uzmanlar çok olağandışı gelişmeler yaşanmaması halinde de doların yükseliş eğiliminde olmadığını öngörmektedir.
Uzmanların dolar yorumlarını güncel dolar forum adresinden takip edebilirsiniz.

Yorumlar (0) Yorum Yap

/