Dinazorların Soyunun Tükenmesi Memeliler İçin İyi Miydi?

Berk Buldanlı

Berk Buldanlı

E-Commerce Specialist Digital Transformation Enthusiast and yes,long live rock'n'roll !

Dinazorların soyunun tükenmesi,memeliler için iyi bir gelişmeydi. Yeni araştırmalar,dinazorların soyunun tükenmesinden sonra memelilerin davranışlarında hızlı ve belirgin değişimler olduğunu ileri sürüyor. Ve araştırmaya göre,yeryüzünde yaşanan bu değişim,insanoğlunun nihai evrimine yol açmış olabilir. 
Paleontologlar ve evrimsel biyologlar,uzun süre boyunca memelerin esas olarak gececil canlılar olduğunu düşünmüşlerdi. Bunun nedeni ise şimdiki canlıların atalarının gece-sevgisi özelliklerini gösteriyor olmalarıydı. Bu özelliklere örnek olarak kimi memelilerin,az ışık olmasına rağmen iyi gören gözleri olmasını söyleyebiliriz. 
İsrail Tel Aviv Üniversitesi’nden Evrimsel Biyolog Roi Maor ve University College London’dan yine bir Evrimsel Biyolog olan Kate Jones ve takım arkadaşları,memelilerin bu davranışlarını belirlemek ve tam olarak ne zaman gece-gündüz yaşamaya başladıklarını anlayabilmek için fosillere bakıp davranış belirlemek yerine farklı bir yöntem denediler. 
Yaşayan 2415’ten fazla memeli türünün gece ve gündüz tercihlerini kaydedip,genetik verilerini kullanarak bir soy ağacı yarattılar. Bunun sayesinde eski zamanlardaki atalarının ne zaman gündüzleri ortaya çıkmaya başladığını belirleyeceklerdi. 
Ekibin “Nature Ecology and Evolution”da yayımladığı rapora göre,gündüz vakti ortaya çıkmaya başlayan ilk memeli canlı bundan 65.8 milyon yıl önce yaşıyordu ki bu kuşlar hariç dinazorların soyunun tükenmesinden 200bin yıl sonraya denk geliyor.
Maor bu durum hakkında “Gündüz aktivitesi dinazorların ortadan kaybolması ile birlikte başlıyor. Bunun nedeni keskin dişleri ve dev dinazorlar arasında gündüz ortaya çıkmak pek akıllıca olmayacağı ve çok tehlikeli olacağı için olabilir.” diye yorum yapıyor. 
200.000 yıl gibi bir zaman belki çok fazla gelebilir fakat Maor “Evrimin zamanına bakarsak 200.000 yıl sadece göz kırpması gibi geçen bir süredir.” diyor. 
Maor aynı zamanda günümüzdeki primatların çoğunlukla gündüz vakti aktif olduğunu ve primat atalarının gündüz alışkanlıklarının kazanan ilk canlılardan olduğu görüşünde. Bizim ve bazı maymun türlerinin,diğer memelilere göre daha iyi renk görme,daha iyi koku alma ve işitme özelliklerimizin olmasının nedeni bu olabilir. 
Kaynak: Science Mag
Kategoriler: Bilim, Kültür, Tarih

Yorumlar (0) Yorum Yap

/