Ders seçimlerini yaparken dikkat etmeniz gereken 4 öneri

Yaz bitiyor! Deniz, kum, güneş üçlemesiyle dolu Instagram fotoğraflarının sona ermesiyle beraber okul yolları gözükmeye başlıyor. Haliyle ders seçimleri de yaklaşıyor. Verimli ve etkili bir akademik yıl geçirmek için ders seçimlerinde yapmanız gerekenleri sizin için özetledik.

1) Ait olduğunuz dönemin ders programını öğrenin.
Okul bitene kadar almanız gereken dersleri her şekilde almanız gerektiği konusunda hemfikiriz. Ancak bu dersleri alırken belli bir öncelik sıralaması oluşturmakta fayda var. Her ne kadar bu sıralama örnek ders programınızda hazır halde sunulsa da seçmeli dersler ve üst sınıflarda alınması gereken dersler aklınıza girebilir. Bu noktada diğer derslerin cazibesine kapılmadan kendi döneminizin derslerine sadık kalmanızı öneririz.


2) Önceden kaldığınız dersleri almayı ertelemeyin.

Bir kere kalmış olduğunuz dersi “Nasıl olsa ilerde hallederim” diyerek almayı ertelemeyin! Ertelediğiniz takdirde almanız gereken diğer dersleri alamayarak dönem uzatma tehlikesiyle karşılaşabilirsiniz. Örnek ders programında düzenlenen dersler belli bir ön koşul zinciri göz önüne alınarak hazırlanır. Bu nedenle kaldığınız dersleri almayı ertelemeden önce, diğer dersleri almanızı engelleyip engellemediğini mutlaka kontrol edin.

3) Derslerinizi her gün sabah saatlerinde başlatmayın.
“Erken kalkan yol alır” demişler. Ama oldu da kalkamazsanız kendinizi zor bir duruma sokabilirsiniz. Evet, derslerinizi sabah saatlerinde toplamanız gününüzün geri kalanını verimli geçirmenize yardımcı olur. Ancak yetişemediğiniz dersleri toparlamak sizi zorlayacağı gibi sürekli derse geç giren kişi olmak sizi bir adım geri atacaktır. Derslerinizi sabah almayı tercih ediyorsanız bile arada es vermenizde fayda var.

4) Gün boşaltmak için uğraşmayın.
Hafta içi okul yoğunluğundan 1 gün kaçma fikri herkese cazip gelir. Ancak 1 günü boşaltmak demek, o gün olması gereken yoğunluğu diğer günlere paylaştırmak demek. 1 günü boşaltarak diğer günleri doldurmak sizi verimsizleştirir ve daha çok yorar. Bu nedenle çok tercih etmemenizi öneririz. Ayrıca 5 gün çalışıp 2 gün tatil yapmaya alışmak ilerde iş hayatına atıldığınızda düzeninizi oturtmanıza yardımcı olur.

Facebook'ta Paylaş new-twitter-paylas

Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/