Ders Dinleyerek Para Kazanmak: Profesyonel Öğrenci

Üniversite amfilerinde en önde oturup her söyleneni not tutan öğrenciler emeklerinin karşılığını maddi olarak alıyorlar. Peki, onlar kim? Onlar notları parayla satılan ‘profesyonel öğrenciler’.
Kürsüde hocanın her dediğini önündeki bilgisayara not eden, kendi deyimleriyle “profesyonel öğrenci”lerin sayısı gün geçtikçe artıyor. İlk kez İstanbul Üniversitesi’nde şahit olunan bu olayda; bir ya da birkaç öğrenci, her derste büyük bir sabırla hocanın sınıfta aktardıklarını kâğıda döküyor. Sonrasında üniversitenin yakınlarındaki Süleymaniye ve Beyazıt’ta anlaştığı bir yere notları götürüp bu emeğinin karşılığında ücretini alıyor.
Ücret karşılığı verilen bu notlar fasikül haline getirip basılıyor. İstanbul Üniversitesi’nde hukuk öğrencileri kaçırdıkları dersleri ya da tekrarlamak istedikleri konuları işte bu öğrenciler tarafından hazırlanan fasiküllerde görebiliyorlar. Güncel notlardan oluşan yeni fasiküllerin ücreti 2 TL’den başlıyor, dersin niteliğine göre 10 TL’ye kadar çıkabiliyor. Ayrıca, sadece ders notları değil, çözümlü pratik notlar, geçmiş yılların vize ve finallerde çıkan sınav soru kitapçıkları da satılıyor.
Hukuk ders notları piyasasının ilk oluşumlarından Salt Hukuk şirketinin kurucusu ve şimdi de avukatı olan Özer Öz, bu yöntemi “derse girmeyenler için ilaç, girenler için tekrar yapma fırsatı” olarak görüyor ve sistemi şöyle açıklıyor:

Öğrenci iken bu şirketi kurduk. O zamanlar en çok ihtiyacımız olan şey, kaçırdığımız derslerin notlarını özet olarak görmekti. Kalın hukuk ders kitaplarından sınavlara hazırlanmak zor olduğu için derse girip dikkatli not alanlardan notlarını rica ediyorduk. Ama her seferinde istemek zor geliyordu. Sonrasında ücret karşılığı talep edince, daha rahat almaya başladık. Benim öncülüğümde 2013’te başlatılan bu çalışma o kadar tuttu ki sonrasında okul çevresinde dükkân kiraladık. Eser sahibi ya da yazar dediğimiz başarılı öğrencileri seçiyoruz. Bunlar her derse girip notları tutuyor. Sonra bunu daha da kaliteli hale getirmek için stajyer avukatlar notların denetimini ve düzenlemesini yapıyor. 8-9 kişi ile başladık, 65 yazara kadar çıktı. Haftada bir ya da iki haftada bir “part” adıyla fasiküller çıkarıyoruz. Sadece öğrenciler değil, adliyede icra kâtipleri, hukukçular da bu notları alıyor. Bugüne kadar 700-750 çalışanımız oldu. Şimdi kimi hâkim, kimi avukat. Yılda 7 bin civarında hukuk öğrencisi ya da ilgili kişi bizim notlarımızı alıyor. Ders kitapları 60 ile 200 TL arasında değişiyor. Öğrenciler için bu pahalı. Notlar daha hızlı ve ucuz. Ancak şunu rahatlıkla söyleyebilirim. Bu hukuk notları her ne kadar profesyonel olsa da asıl bilgi kitaplardan öğrenilebilir. bu hukuk notları sadece sınavlarda başarı elde ettirir. Avukat olduğunuzda önünüze gelen davalara kitaplardan çalışmak zorundasınız. Bu yüzden asıl bilgiyi öğrenmek isteyenler kitaplardan çalışmak zorunda. Kitapların pahalılığı sebebiyle hukuk kitaplarının korsanı çok fazla yapılıyor. En azından şimdi insanlar korsan almaktansa hukuk notlarından çalışabiliyor. Bu yüzden korsancılık faaliyetleri de azaldı.

AYDA 3 BİN LİRAYA KADAR PARA KAZANILABİLİYOR

Bazı öğrencilerin ise “fikri hal ihlali” sebebiyle bu sisteme karşı olduğunu belirten Öz, sözlerini şöyle sonlandırıyor:

Öğrenciler dersine göre para kazanıyor. Ceza muhakemesi kanunu, idare, icra derslerine girip not alırsa ayda 2-3 bin liraya kadar kazanç sağlanabilir.. Ortalama kazanç 500 ile 1000 TL arasında. Yazan öğrencilerin yüzde 100 dersinden geçer not alıyor. Zaten başarılı olmak isteyen, derse odaklanan, ortalaması 3 üzerinde olanlarla çalışıyoruz. Eskiden bu işi yapıp şimdi hâkim, savcı, avukat olarak çalışanlar var.

Kategoriler: Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/