Değeri Günden Güne Kaybolan Türk Lirası’nın Hala Değerli Olduğu Ülkeler

Ükece adeta büyük bir ekonomik krizin eşiğindeyiz. Siyasi ve politik her hareket döviz kurlarında takip edilemez bir yükselişe neden oluyor. Bu iniş-çıkışlar nedeniyle herkes büyük bir tedirginlik yaşıyor ve kendini çeşitli önlemler almak zorunda hissediyor. Türk Lirası ise özellikle Dolar ve Euro karşısında hızla değer kaybediyor, ancak hala birçok ülkenin para biriminden değerli.

Özellikle seyahat edenler, etmek isteyenler ve planlarında değişiklik yapmak zorunda kalanlar bu ülkeleri tercih ederek bütçelerini bir nebze olsun rahatlatabilirler. İşte Türk Lirası’nın değerli olduğu ülkeler..

1. Hindistan ( 1 TRY = 11,48 INR )

1 milyardan fazla insanın yaşadığı Hindistan, Dünya’nın en kalabalık ikinci ülkesi. Para birimleri olan Hindistan Rupisi ise Türk Lirası karşısında oldukça değersiz. 2018 Ağustos ayı verilerine göre 1 Türk Lirası 11,48 Hindistan Rupisine karşılık geliyor. Hindistan’da 5, 10, 20, 50, 100, 500 ve 1000 banknotları kullanılıyor.

2. Sırbistan (1 TRY = 15.98 RSD)

Sırbistan ucuz olması ve konumu nedeniyle Avrupa ve Balkanlarda ziyaret edebileceğiniz en cazip ülkelerden biri. Üstelik Schengen bölgesinin vize politikasına benzer bir politika uyguladıklarından ülkeye Türkiye’den vizesiz giriş hakkı var. Eğlence hayatının yanı sıra ucuzluğuyla tercih sebebi olan Sırbistan’da 1 Türk Lirası 15 Sırp Dinarına karşılık geliyor.

3. Macaristan (1 TRY = 43,84 HUF)

Orta Avrupa ülkesi Macaristan, başkenti Budapeşte nedeniyle oldukça fazla turist çeken bir ülke. Özellikle tarihi ve doğal alanlarıyla dikkat çeken ülkeye, 21 Aralık 2007’den bu yana Schengen Bölgesi üyesi olduğu için vize alarak gitmeniz gerekiyor. 1 Türk Lirası ise 43 Macar Forinti’ne denk geliyor.

4. Tayland (1 TRY = 5,14 THB)

Uzak Doğu’da en çok turist çeken ülkelerden biri Tayland. Kültürü, yemekleri ve doğal güzelliklerinin yanı sıra Türkiye’den gidenler için ucuz olması da tercih sebebi. 1 Türk Lirası 5,14 Tayland Bahtı’na denk geliyor.

5. Arjantin (1 TRY = 5,91 ARS)

Güney Amerika’nın en sevilen ülkelerinden Arjantin, Latin Amerika’nın 4. en büyük nüfusuna sahip ülkesi. Doğal zengin kaynakları, yüksek eğitimli nüfusuyla Güney Amerika’da büyük bir ekonomiye sahip. 1 Türk Lirası 5,91 Arjantin Peso’su yapıyor.

11. İsveç (1 TRY = 1.39 SEK)

Kuzey Avrupa’daki İskandinavya yarımadasında yer alan İsveç, refah seviyesi yüksek ülkeler arasındadır. Avrupa birliği üyesi olan İsveç ihracata dayalı bir ekonomik sisteme sahip. 1 Türk Lirası 1.39 İsveç Kronu ediyor.

Yorumlar (0) Yorum Yap

/