Daha Organize Bir Hayat İçin 6 Tavsiye

Yağmur Avvurur

Yağmur Avvurur

Founder @ceotudent

Hayatlarımızı olması gerekenden daha karmaşık, daha rastgele yaşıyoruz. Ya çok önemli şeyleri unutuyor ya da günlerce çok küçük detaylara takılıp kalıyoruz. Küçük adımlar ve basit alışkanlıklar tüm bunlarla başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Daha organize bir yaşam sürdürmek için şu tavsiyeleri dikkate alın:


1) En önemli organizasyon aracınızı kullanmakta ustalaşın.

Bunlar zihin ve bedeniniz. İyi dinlenin, iyi beslenin, bol bol su için ve spor yapın. Çok geç yattığınız bir gece, sınırını bilmediğiniz bir abur cubur sefası gibi basit şeyler bile farkında olmadığınız bir şekilde sizi olumsuz etkiliyor. Zihniniz ve bedeniniz dağınıksa, isabetli kararlar vermeyi ummayın.


2) Otomotiğe alabildiğiniz her şeyi otomatiğe alın.

Hayatı basitleştirin. Kredi kartı ve faturalarınızı otomatiğe bağlayın. Bunu yapın ki endişelenmenize gerek kalmasın ve bir stresten kurtulmuş olun. Böylece enerjinizi başka yerlere yoğunlaştırabilirsiniz.


3) Hedeflerinizi aksiyon adımlarına dönüştürün.

Takvim ya da liste oluşturun. Öncelikleri belirleyin. Hedefleriniz kafanızda yok olabilir ya da zaman aşımına uğrayabilir. Fakat çok uzun zaman sonra bile ajandanıza baktığınızda hedefleriniz hala oradadır.


4) Gereksiz eşyalardan kurtulun.

Tüm eşyalarınızı elden geçirmek 1-2 gününüzü alır. 1 haftasonunu buna ayırmaya değmez mi? Gereksiz tüm eşyalarınızdan kurtulursunuz. Hayatınız daha basit ve sade bir hal alır.


5) Basit fakat olumlu alışkanlıklar edinin.

Daha organize yaşamak tamamen edineceğiniz günlük alışkanlıklardan ibarettir. Mesela anahtarınızı hep aynı yere koyun; yemek yedikten sonra tabağı hemen yıkayın, çöpleri günlük boşaltın vs.


6) Yaşamınızda yer vereceğiniz her düzenleme projesi için şu 3 adımı unutmayın.

-Hızla eleyin: Aynı şeyden elinizde birden fazla var ya da bir amaca hizmet etmiyor. Ondan kurtulun.
-Saklamak istediklerinizi kategorize edin.
-Kategorilerinizi düzenleyin ve elinizdekileri en verimli şekilde konumlandırmak için düşünün.


Jane Porter’ın, “Your Guide to Finally Living a More Organized Life in 2015” isimli yazısından uyarlanmıştır.

Facebook'ta Paylaş new-twitter-paylas

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/