Çocuk Büyüdükçe Onunla Birlikte Büyüyen Giysi

Küçük çocuklar çok hızlı büyüyor ve alınan birçok giysi giyilemeden atılıyor veya başkalarına veriliyor. Bu problemden yola çıkarak üretilmiş olan bir giysi olan Petit Pli, 4 aylıktan 36’aylığa kadar çocukla birlikte büyüyen alt ve üst takımlı bir yağmurluk.
2017’de Royal College of Art mezunu olan Ryan Mario Yasin tarafından kurulan Petit Pli’nin hikayesi, Yasin’in kendi yeğenlerine uygun giysi bulamamasıyla başlıyor. Tam aradığı giysiyi bulmuş olmasına rağmen yeğenine ulaştırana kadar çocuğun büyümüş olması durumu mühendislik kültüründen gelen Yasin’e ilham oluyor. Ve böylece yüksek lisans projesinin parçası olarak teknoloji ile modayı bir araya getiriyor ve Petit Pli’yi yaratmaya başlıyor.
Petit Pli, dışarı çıkarken giyilebilecek bir alt-üst takımı. Yağmur, rüzgar, fırtına gibi doğa olaylarına karşı koruma sağlıyor. Giysinin nefes alan bir yapısı var ve çocuğun hareketini ağır yağmurluklar gibi kısıtlamamasıyla öne çıkıyor. Fakat tabi bu özelliklerden en ilginç olanı giysinin büyüyor olması. Özel katlama teknolojisi sayesinde kullanılan kumaş, çocuk büyüdükçe esniyor ve ona uyacak bedene geliyor. 4-36 ay arası çocuklara uyan Petit Pli, tam 7 beden kapsıyor. Bu şekilde de hem masrafları azaltıyor, hem de daha az tüketim sağlıyor ve daha sürdürülebilir bir çözüm olmaya başlıyor.
Kategoriler: Girişimcilik, Kreatif

Yorumlar (0) Yorum Yap

/