Çığır Açabilecek Yeni Fikirler Üretebilmek İçin 5 Basit İpucu

pladis Global

pladis Global

We promise happiness to the world with every bite

Hepimizin çevresinde fikir makinesi ve aşırı üretken birileri mutlaka vardır. Hatta zaman zaman onların dahi olduğunu düşünebilirsiniz fakat aslında öyle değiller. Onlar sadece basit alışkanlıklarla beyinlerini yeni fikirler üretmek için eğitiyorlar.
İsterseniz girişimci adayı olun, isterseniz kurumsal kariyerde zirveyi hedefleyenlerden olun, isterseniz sanatçı olun hepimizin yeni fikirlere ihtiyacı var. Peki biz beynimizi yeni fikirler üretmek için nasıl eğitebiliriz?

1) Bilgi olmayan yerde fikir üremez.

Bilgi sahibi olmadan fikir üretmek çok da mümkün değildir. Bunun için daha fazla okumalı, araştırmalı, yeni ilişkiler kurmalı, fuarlara gitmeli, panellere katılmalı ve sürekli bilgiyi arayan bir yaklaşımı hayatımıza adapte etmeliyiz. Farklı bilgileri bir araya getirip üzerine düşündükçe yeni fikirlerin tohumlarını ekmeye başladığınızı fark edeceksiniz.

2) Yeni deneyimler, yeni fikirler!

Yeni fikirler üretmek için elbette bilgi tek başına yeterli değildir. Bunun haricinde yeni deneyimler de edinmek gerekiyor. Gerek işinizle ilgili gerekse hayatın farklı alanlarında yeni deneyimler edinmek sizi yeni fikirlere sürükleyecektir.

3) Hayal kurmayı deneyin.

Yeni fikirler bulma baskısı altında olduğunuzda, hayal kurmak zaman kaybı gibi görünebilir. Halbuki hayal kurmanın yeni fikirler üretme aşamasında birçok faydası bulunuyor.
Hayal kurma eylemi aslında beyninizin sıra dışı çözümler üretmesine yardımcı oluyor. Mesela “Ya şöyle olsaydı” şeklindeki senaryolar üzerine düşünmeye başladığınızda, beyniniz ortaya çıkardığı serbest çağrışımlar sayesinde birbiriyle çok da ilgisi olmayan iki farklı konuyu ilişkilendirebiliyor.

4) Muhalif bir iç ses yaratın.

Bir düşünceyi iyi bir fikre dönüştürmenin en iyi yolu, aldığı eleştirilerdir. Kafanızın içerisinde muhalif bir taraf daha oluşturun ve bu tarafın düşüncelerinizi eleştirel bir şekilde ele almasına izin verin. Bunu yaparken de dürüst bir yaklaşım sergileyin.

5) Oturup beklemekle olmaz.

Bilgi edinme ya da fikrin aklımıza düşmesi aşamalarını uzun bir zamana yaydıkça bazı şeyler için geç kalıyor olabiliriz. Dolayısıyla harekete geçmeliyiz. Monoton hayatımızı yaşarken yeni fikirlerin oluşmasını beklemek biraz hayalcilik olacaktır.
Yeni bir fikir üretmek veya yeni bir projeyi geliştirmek için, elinizdeki tüm bilgileri, iletişim kanallarını ve ilişkileri en iyi şekilde kullanın. Daha geç olmadan harekete geçin!

Fikirlerine güveniyorsan [email protected]üs iyi bir başlangıç olabilir! ?

Fikirlerinizi Metro enerjisiyle parlatma zamanı geldi! [email protected]üs başvuruları açıldı. Hemen başvurun, para ve staj ödülü fırsatını kaçırmayın.

Başvuru ve detaylı bilgi için: BizzKampus.com

Yorumlar (0) Yorum Yap

/