Chat-botlar Hakkında Bilmeniz Gereken 9 Gerçek

Chat-Botlar günümüzde iki farklı kullanım alanı ile karşımıza çıkıyorlar:
1) Bilgi bulmamıza, eşyalarımızı hatırlamamıza veya ürünleri satın almamıza yardım eden sanal asistanlar. Apple’ın Siri’si, Amazon’un Alexa’sı, Microsoft’un Cortana’sı ve Google’ın Yardımcısını örnek olarak düşünebiliriz. Bunlar makine öğrenimi ile desteklenir; yani, öğrenmek ve ne istediğini çözmek için yapay zekaya güvenirler.
2) İşletmelere ve markalara, müşterinin desteğini sağlayan 7/24 çevrimiçi olması hedeflenen mesajlaşma uygulamaları. Facebook Messenger, Kik, WeChat ve Slack bu kullanım alanına örnek olarak alınabilir. Bu tür sohbet botları, yalnızca önceden programlanmış kuralları izleyerek kullanıcılarla etkileşime geçebilir.

Peki Chat-Botlar hakkında neler biliyoruz? Neler bilmeliyiz?

1) 1.4 milyar insan mesajlaşma uygulamaları kullanıyor

BI Intelligence’a göre ilk dört sıradaki mesajlaşma uygulamasının kullanımları ilk dört sosyal ağdan daha fazla. EMarketer’ın araştırmasına göre ise 2016 yılında 1.4 milyardan fazla insan mesajlaşma uygulaması kullandı. 2019 yılına gelindiğinde bu sayının yaklaşık olarak dünya nüfusunun yüzde 25’ine (kabaca 1.75 milyar insan) ulaşması bekleniyor. 

2) Chat-Botlarla iletişime hazırız

Medya ve pazarlama hizmetleri sunan Mindshare’in ‘Makinedeki İnsanlık‘ raporuna göre; insanların yüzde 63’ü bir işletme veya markayla iletişim kurmak için çevrimiçi bir chat-bot’a mesaj göndermeyi daha cazip buluyor.

3) Chat-Botlar müşteri kazandırıyor

Çevrimiçi sohbet ve mesajlaşma uygulamalarından satın alma kararı verirken, bu alışverişe en bağlayıcı unsur kuşkusuz ki istenilen zamanda iletişim sağlayabilmek. Müşteri 7/24 iletişim isterken parakendecilerin işi ise bir hayli zor. Tam bu noktada chat-botlar devreye giriyor ve uygun sistemler ile müşteri memnuniyeti arttırılıyor.

4) Facebook’ta 30.000’den fazla chat-bot var

Facebook’un Eylül 2016 istatistiklerine göre Messenger üzerinde 30.000 chat-bot geliştirildi ve bu chatbotlar 200 ülkede milyonlarca insan tarafından kullanılıyor. Nisan 2017 istatistiklerine göre ise 100.000‘i aşkın geliştirici Facebook Messenger için chat-bot geliştiriyor.

5) Chat-bot konuşmalarının büyük çoğunluğu “Merhaba” ile başlıyor

Bot analitiği sağlayıcısı olan Dashbot.io’ya göre, “merhaba” chat-bot ile sohbet başlatmanın en popüler yolu. Diğer popüler mesajlar arasında “?“, “hey“, “yardım“, “evet” ve başparmak yukarı simgesi yer alıyor.

6) Tüketiciler, Chat-bot’ları kullanarak alışveriş yapmayı istiyor

DigitasLBi ajansının yaptığı araştırmaya göre Amerika’nın yüzde 37’si, Myclever ajansına göre ise İngiltere’nin yüzde 33’ü temel ihtiyaçlar için chat-bot kullanımına istekli.

7) Chat-botların hataları affedilmiyor

Kötü bir chat-bot deneyimi pahalıya mal olabiliyor. DigitasLBi raporuna göre, tüketicilerin yüzde 73’ü kötü bir deneyimden sonra o şirketin chat-botunu bir daha kullanmayacaklarını söyledi.

8) Tüketici, chat-bot’ların önerilerine açık

Bir ürün almak için chat-bot kullanan tüketiciye sunulan öneriler tüketicilerin ilgisini çekiyor. Chat-botların kullanıcı profillerine özelleştirilmiş sistemler kullanmaya başlaması hem tüketicinin isabetli alışveriş yapmasını hemde parakendecinin gelirini arttırmasını sağlayacağı öngörülüyor.

9) Chatbotlar 2029’a kadar ayırt edilemez olacaklar

Fütürist ve mühendis olan Ray Kurzweil, chat-botların 2029 yılına kadar insan düzeyinde dil yeteneğine sahip olacağını öngörüyor. Düşüncelerini The Verge’de aktaran Kurzweil’e göre “2029‘da bir yapay zeka ile bir insan gibi anlamlı konuşmalar yapabileceksiniz. Fakat bundan önce bir süre ilginç konuşmalar yaşayacağız.”
Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/