Çevre Dostu ve Ekonomik: Görme Engelli Başkanın ‘Makam Aracı’ Bisiklet

kendi dünyasında

kendi dünyasında

Dünyamda yer tutan gelişmeleri uzay boşluğuna bırakıyorum.

Tüm dünya tarafından çevre dostu ulaşım aracı olarak kabul görmüş olan bisikletin, ülkemizde de makam aracı olarak kullanılmasına çok da alışkın değiliz. Fakat farklılık yaratan isimler ve olaylar da basına yansımaya devam ediyor.
Gaziantep’te kurulan Engelliler Dairesi’nin Başkanı Yusuf Çelebi, hem sağlıklı, hem çevre dostu hem de ekonomik olduğunu düşündüğü için makam aracı olarak bisiklet kullanıyor.

Engelliler Dairesinin Başkanı Yusuf Çelebi, hem sağlıklı yaşamak hem de farkındalık oluşturmak için makam aracıolarak bisiklet kullanıyor.


Çelebi her sabah takım elbisesiyle şoförünün kontrolündeki çift kişilik “makam bisikleti”evinden ayrılıyor. Araç sürücülerinin ve vatandaşların şaşkın bakışları arasında pedal çeviriyor.

Çelebi’nin yolculuğu her sabah ve akşam yaklaşık olarak 10 dakika sürüyor. Kuruma gitmek dışında diğer kurumlara bulunduğu ziyaretlerde de makam aracı olarak bisikleti kullanıyor.

Yusuf Çelebi engellilerin şehir yaşamının her noktasında bulunması gerektiğine dikkat çekiyor. Bununla birlikte bisiklet ve beraber yaşama kültürünü aşılamak istiyor.

Bisiklete binmenin mutluluğunu yaşadığını söyleyen Çelebi şu açıklamalarda bulundu:

“Bisiklet herkese lazım olduğu kadar engellilere de lazım. Bisiklet, trafikten kurtulmak, kentleri trafiksiz hale getirmek ve aynı zamanda spor yapmak için idealdir. Engelli bireylerimizin büyük bir kısmı toplu taşıma kullandığı için kendi enerjisini dışarıya veremiyor ama bisiklete binerse enerjisini atmış olur.”


“Ben öyle inanıyorum ki bisiklete binişimle beraber, diğer insanların da bisiklet kullanma oranı artacaktır.”

“Aynı zamanda ben de diğer bireyler gibi bisiklete binme hakkımı kullanmış oldum. Engellilerle yalnız evde yaşamak değil, yalnız dairede yaşamak değil, her alanda beraber olmak, olduğumuzu göstermek için bisiklete biniyorum. Ben öyle inanıyorum ki bisiklete binişimle beraber, diğer insanların da bisiklet kullanma oranı artacaktır. Bu vesileyle de ülke ekonomisine katkı sağlanmış olacaktır.”

Kategoriler: Gündem, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/