CEOtudent Haftalık Bülten [8 Ocak]

Haftanın öne çıkan haberleri

Orkut, “hello network” ile Geri Dönüyor!

Orkut, bir Türk olan Orkut Büyükkökten’in, 2004 yılında Google bünyesinde kurduğu bir sosyal ağ. 2014’te kapanan Orkut’un ardından Büyükkökten yine sahneye çıkıyor.

Teknolojinin insanları yalnızlaştırdığı ve izole ettiği kanısını doğru bulmayan Büyükkökten, “Teknoloji, arkadaşlıkları daha kolay hale getirebilir. Biz sadece daha doğru uygulamayı bulamadık.” diyor. Hayattaki en büyük tutkusunun insanlar ve insanları teknolojiyle bir araya getirmek olduğunu söyleyen Büyükkökten, yeni sosyal ağı girişimi “hello network” ile geri dönüyor. Yeni arkadaş bulmanın daha kolay yolu olacak olan hello hetwork, şu an Amerika, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Britanya, İrlanda, Fransa, Hindistan Brezilya, Meksika, İspanya ve Porto Riko’da App Store ve Google Play’de bulunuyor.


PlayStation VR’ın Türkiye’deki Satış Fiyatı Açıklandı

Sony’nin PlayStation VR’ı için beklenen fiyatı PlayStation Türkiye’nin resmi sosyal medya hesaplarından açıklandı. PlayStation VR, Türkiye’de 1,699 TL gibi aslında beklenenin oldukça altında bir fiyatla satışa çıkacak.

Doyasıya bir VR deneyimi için PlayStation Kamera ve PlayStation Move gibi aparatların da gerektiğini hesaba katarsak toplamda 2.000TL gibi bir fiyatla karşılaşıyoruz.


359 Milyon Işık Yılı Uzakta Yeni Bir Galaksi Keşfeden Astrofizikçi: Burçin Mutlu Pakdil

ABD’de Minnesota Duluth Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olan Burçin Mutlu Pakdil ve çalışma arkadaşları, daha önce gözlemlenmemiş ve eşine çok az rastlanan bir çift halkalı galaksi keşfetti.

‘PGC 1000714′ ismi verilen ve artık bilim çevrelerinde ‘Burçin’in Galaksisi’ olarak adlandırılacak olan ‘hoag’ tipi galaksi, Minnesota Duluth Üniversitesi ile Kuzey Carolina Doğal Bilimler Müzesi’ndeki bilim insanları tarafından keşfedildi. Pakdil ve birlikte çalıştığı ekip, sadece Güney Yarım Küre üzerinde kolayca gözlemlenebilen galaksinin görüntülerine, Şili dağlarında kullandıkları geniş çaplı teleskop sayesinde ulaştı.


Galaxy S8’in Çıkış Tarihi Belli Oldu

Galaxy S7 ve S7 Edge’in başarısından sonra Galaxy S8 ile Samsung çıtayı biraz daha yükseltiyor. Çıkış tarihi hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmamış da olsa Samsung’un donanım sipariş ettiği firmalara göre 10 milyon telefon üreteceği öğrenildi. Yaklaşık olarak Mart ayında üretimine başlanacağı öngörülen Samsung’un Nisan ayında da yeni cihazını piyasaya süreceği düşünülüyor.


We Are Young’ın Beklenen Programını Açıkladık

9-10 Ocak 2017’de İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde İTÜ Ginova ortaklığıyla gerçekleştireceğimiz “We Are Young” etkinliğinde genç yaşta başarıyı alışkanlık edinmiş girişimciler, size sıra dışı bir deneyim yaşatmaya ve ilham dolu başarı hikayelerini anlatmaya hazırlanıyor. Etkinlik programına buradan ulaşabilirsiniz.


Amazon, Teslimat Drone’larını Saldırılardan Nasıl Koruyacak?

Amazon’un ABD’deki patent ve marka ofisine yaptığı başvuruda firmanın drone’larını ne tür sistemlerle ve yöntemlerle koruyacağına dair detaylı bilgiler yer alıyor. Bu strateji planında farklı saldırı senaryoları için farklı çözümler üretilmiş. Öncelikle drone’ların tamamı radyo frekansı alıcısı, radar ve farklı sensörlerle donatılıyor. Bunun sayesinde etraftaki olağandışı tüm durumları algılayıp, ona göre hareket edebiliyor. Bu kaçış hareketleri başarısız olursa drone’lar kendini “güvenli moda” alarak iniş yapıyor. GPS bilgileri yardımıyla tüm drone’ların son yerinden her daim haberdar olunabiliyor ve bilgi akışı kesilirse drone’un saldırıya uğradığını varsayılıyor. Eğer ciddi bir hasar söz konusu ise diğer drone’lar tarafından tesise taşınıyor ya da Amazon çalışanları olay yerine gönderiliyor.

Amazon, yaratılan bu çözümler drone’ları elbette bir silahlı saldırıya karşı korumuyor fakat tek başına göreve çıkmış bir drone’u pek de hafife alınmayacak bir savunma sistemiyle donatmaya çabalıyor.


İlk Kez Dağıtılan Steam Ödülleri’nin Kazananları Açıklandı

Bu yıl ilk kez dağıtılan ve sıra dışı ödül kategorileri ile bir hayli eğlenceli görünen Steam Ödülleri’nin ilk kazananları açıklandı.

“Sadece 5 Dakika Daha”, “Sarılmaya En Çok İhtiyacı Olan Kötü Adam” ve “Zamanın Eksitmediği” gibi eğlenceli isimleri ile toplam 10 kategoride verilen ödüllerde kazananlar Steam kullanıcılarının oylarıyla belirlendi.

İşte kazananlar:

  • Sarılmaya En Çok İhtiyacı Olan Kötü Adam Ödülü: Portal 2
  • Ben Bu Oyunun Ödül Kazanmadan Önce de Güzel Olduğunu Düşünüyordum Ödülü: Euro Truck Simulator 2
  • Zamanın Eskitemediği Ödülü: The Elde Scrolls V: Skyrim
  • Sadece 5 Dakika Daha Ödülü: Counter Strike: Global Offensive
  • Dostum, vay canınaaaaa! Ödülü: GTA 5
  • Oyun İçinde Oyun Ödülü: GTA 5
  • Ağlamıyorum, Gözüme Bir Şey Kaçtı Ödülü: The Walking Dead
  • Bir Çiftlik Hayvanının En İyi Kullanımı Ödülü: Goat Simulator
  • Bum Bum Ödülü: Doom
  • Sevgi/Nefret İlişkisi Ödülü: Dark Souls 3

Bir Grafitiyle Facebook’tan Her Yıl Milyonlarca Dolar Kazanan Adam

David Choe, Facebook’un ilk zamanları şirketin duvarına bir grafiti yapıyor. Mark Zuckerberg ise o zamanlar Choe’nin bu çalışmasına ödeme gerçekleştiremiyor. Ve ona Facebook’un %0.2’lik hissesini teklif ediyor. Choe ise bu teklifi kabul ediyor.

Sonrasında bu 1000’de 2’lik Facebook hissesi, uzun yıllar sonra David Choe’ye yılda 200 milyon dolar civarında para kazandırıyor.


NBA Maçları Sanal Gerçeklik ile İzlenebilecek

NextVR, ABD’de sunduğu NBA maçlarını sanal gerçeklik ile izleme şansını uzun zamandır sunuyordu. Yakın zamanda bu uygulamayı ABD dışından da izleme hizmetini sunacağını duyurdu. Google‘a ait olan sanal gerçeklik platformu Daydream ile Kanada, İngiltere, Almanya ve Avustralya gibi ülkelerde de artık izlenebilecek.

Bu hizmeti kullanabilmek için NextVR uygulamasını indirmenize ve her iki platformda kullanmak için uyumlu bir donanıma sahip olmanız gerekiyor. Oturduğunuz yerden sizi oyun sahnesinde gibi hissettirecek bu uygulama  200 dolarlık yıllık abonelik ücreti ödeyerek NBA League Pass’ üye olmanızı gerektiriyor.


Haftanın En Çok Okunan 3 İçeriği

Kötü Görünmenize Sebep Olacak 13 Beden Dili Hatası

Vücudumuzun kendine has bir dili var fakat ne yazık ki bu dil her zaman kibar olamayabiliyor. Beden diliniz kişiliğinizi bütünleyen bir parçanızdır ve bu yüzden de hiç düşünmeden sergilediğiniz tavırlarınızla kariyerinizi tehlikeye atıyor olabilirsiniz. Birkaç küçük ayrıntıya dikkat ederek daha güçlü bir beden dili iletişimi mümkün.

Devamı için tıklayınız.


Genç Yaşta Başarılı Olmak İçin Şimdiden Edinmeniz Gereken 9 Alışkanlık

Bazı insanların genç yaşta nasıl bu kadar başarılı olduğunu merak ettiğiniz oldu mu? Kesinlikle olmuştur. Harika bir fikrin, motivasyonun, azmin ve biraz şansın elbette ki yardımı dokunur ancak başarılı insanların çoğunun paylaştığı ortak alışkanlıklar da bulunuyor.

Devamı için tıklayınız.


Soğuk Havaları Sevmek ve Motivasyonunuzu Yüksek Tutmak İçin 13 Neden

Kış aylarında çoğu kişi motivasyonunun düştüğünden, boğucu havaları sevmediğinden, ilhamını veya enerjisini kaybettiğinden bahseder. Oysa ki siz farkında olun ya da olmayın, sonbahar ve kış mevsimi en üretken olduğunuz aylardır ve çevrenizde ilham alabileceğiniz pek çok şeyin olduğu bir dönemdir. Şimdi motivasyon sebebi arayanınız varsa bu 13 maddeye bir göz atın.

Devamı için tıklayınız.


〈Editörün Seçimi〉

Bir Film Okulu Öğrencisinden Tutkular Üzerine Bir Film: Adidas Break Free

Moldovyalı genç yönetmen Eugen Merher tarafından yazılan, çekilen ve hayata geçirilen Adidas Break Free isimli film; gerçek bir reklam filmi değil. Bu çalışma reklamcılık sektörüne giriş yapmak isteyen 3. sınıf öğrencisi Merher’in “Adidas müşterim olsa ne yapardım” hayalini yansıtan bir proje.

Devamı için tıklayınız.


facebook-paylas2

 

 

new-twitter-paylas2

Görüş Bildirin!

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için
görüşlerinizi bekliyoruz