26 Ekim 2018
İçinizdeki Kaosu Bulun – Cem Seymen [TED]
Her pazar akşamı Para Dedektifi programıyla evlerimize konuk olan ve konuşmalarıyla yeni nesil için adeta bir mentorluk yapan Cem Seymen için gazetecilik kendi deyimiyle tutkunun ve şefkatin harmanlandığı büyük bir heyecan.
Bu heyecanını sadece gazetecilik alanında veya sunduğu ekonomi programlarında değil değişen teknolojiye ve girilen yapay zeka çağında gençliğe olan inancında, yeni bir dünya yaratabilmenin hep beraber çalışarak ve üreterek mümkün olduğuna dair inancında rahatlıkla görebiliyoruz.
Üretmek, ortaya yeni bir fikir sunabilmek, sürekli öğrenmek ve öğretmek, çok çalışmak ve motivasyonumuzun, geleceğe olan inancımızın kaybolmaması için inancımızı ayakta tutmaya çalışması bizler için çok büyük bir motivasyon kaynağı olmaktadır.
Cem Seymen için her şey hayal etmekle başlar ve üretimle yükselişten geçer. Bu esnada rahatça ve özgürce fikir paylaşmanın, yardımlaşmanın ve birlikte harekete geçebilmenin önemini hemen her programında görmekteyiz. İnsanlar kaos fikrinden korkmadan kafalarının karışmasına izin vermeli, sabit fikirli olmadan anlaşmayı öğrenmeli ve en önemlisi kafalarındaki basmakalıp bütün düşünceleri yıkarak yaşadıkları topluma ve dünyaya daha iyi bireyler olarak yetişebilirler.

Cem Seymen’in diğer bir tutkusu da seyahat etmektir. Bilinmeyen coğrafyalara maceralı yolculuklar hayatında önemli bir yer kaplıyor. Gözleme dayalı denemeler yazıyor, fotoğraflar çekiyor.


Tüm bunların harmanlandığı Koç Üniversitesinde yaptığı Ted konuşmasında ön plana çıktığını görmekteyiz. Videoyu izledikten sonra bir şeyler üretilmek, oluşturabilmek için aradığınız motivasyonu çoktan elde etmiş olacaksınız:

4

arrow_upward