Cebinizdeki Potansiyeli Keşfedin: iPhone ile Çekilmiş 5 Harika Film

Berk Kır

Berk Kır

Student of Art History | Portrait Photographer

iPhone’un film çekme gücünü çoktan keşfeden sinemacılar oldukça başarılı işlere imza atıyorlar. Bu başarılı işlerin birçoğu teknik anlamda iPhone imzası taşıyor.

1) Unsane – Saplantı (2018)

IMDb: 6,8

iPhone 7 Plus
Genç bir kadın (Claire Foy) sıkıntılı geçmişinden kurtulmak ve yeni bir işe başlamak için yaşadığı şehirden taşınır. Fakat isteği dışında bir akıl hastanesine kapatılır ve orada en büyük korkusuyla yüzleşmek zorunda kalır. Korkuları gerçek midir yoksa yalnızca bir sanrı mıdır? Ona kimse inanmadığı ve yetkililer de yardımcı olamadığı veya olmadığı için korkularıyla doğrudan yüzleşmesi gerekir. Unsane, baş döndürücü bakış açıları ve şoke edici anlatımıyla, gerçeğin algılanması, hayatta kalma içgüdümüz ve bizi gözetmesi gereken sistemle ilgili sorular soruyor.

2) Searching for Sugar Man
– Bir Şarkının Peşinde (2012)

IMDb: 8,2
iPhone aplikasyonu 8mm Vintage Camera
70’li yılların başlarında farkında olmadan bir müzik efsanesine dönülen Detroit’li bir yerel müzisyenin hikayesini ele alan belgesel, Sixto Rodriguez’in efsaneleşme ve ortadan kaybolma sürecini işliyor. Rodriguez, kısa süreli amatör kariyeri boyunca iki adet satmayan albüm kaydeder ve ilk albümün ardından Güney Afrika’da bir efsaneye dönüşür. İlk albümün ardından bir araya gelen iki Güney Afrikalı hayranı, bu kıtada neredeyse John Lennon’a dönüşen bu müzisyenin peşine düşerler. İşin ilginç yanı ise Rodriguez’in bu şöhretten haberi olmamasıdır.

3) Tangerine (2015)

IMDb: 7,5
iPhone 5S
Tek bir günde geçen ve tamamı iPhone ile çekilen film, hayat kadını olarak çalışan trans bireyler Sin-Dee ile Alexandra’nın başından geçen bir dizi talihsizliği konu ediniyor. İki arkadaş Noel günü çıktıkları yolculukta kaplerini kıran erkek arkadaşı bulmak için çabalar.

4) Night Fishing – Paranmanjang (2013)

IMDb: 6,5
iPhone 4
Denizden beklenmedi bir şey yakalayan balıkçı, yakaladığı şeyin içine dahil olur. Oldboy filminin ödüllü yönetmeni ve kardeşinin birlikte çekiği yapım Iphone 4’le çekilen ilk Güney Kore yapımı kısa metraj film.

5) Romance in NYC (2014)

IMDb: 7,8
iPhone 6
New York’ta aşk yaşayan bir çiftin beraber geçirdiği dakikaların önemli detaylarını bir araya getiren “Romance in NYC” 18 dakikalık bir kısa film.
Kategoriler: Kültür, Sanat

Yorumlar (0) Yorum Yap

/