l Çankırı’da Gezilecek Yerler - CEOtudent

Çankırı’da gezilecek yerler

Çankırı 9 bin yıllık geçmişi ile Hittilerden Kimmerlere Selçukludan Osmanlı’ya onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış kadim bir şehir. Burası mertlik ve yiğitlik destanı yaran kültürünün menbağı. Burası güler yüzlü insanların kardeşlik fidanını filizlendirdiği ecdat ocağı. Burası bereketli toprakları, kaya tuzu mağaraları ve temiz havası ile anadolunun nazarlığı, burası Çankırı Haber

Tuz Mağarası

Çankırı’nın en ilgi gören yerlerinden birisi de tuz mağarasıdır. Çankırı tuz mağarası Türkiye’nin en çok tuz rezervi bulunan mağarasıdır. İçerisinde bulunan tuz sarkıkları ve içeri girildikten itibaren hissedilen havası dikkat çekmektedir.

Tuz mağarasında en dikkat çekici yanı ise içerisinde bulunan ve 200 yıldır hiç bozulmadan duran eşşek cesedidir.Bulunduktan sonra MTA Müzesi’ne kaldırılmıştır. Fakat ceset bozulmaya başlayınca tekrar mağaraya getirilmiştir. Çankırı tuz mağarası astım nefes darlığı çekenler için doğal tedavi yeridir. Tuz mağarası Çankırı Merkeze 15 km uzaklıktadır.

Yıldıztepe Kayak Merkezi

Palandöken Kayak Merkezi ve Erciyes Kayak Merkezi gibi çok kalabalık sezonlar yaşamasa da, Yıldıztepe’nin de yoğun bir ziyaretçi kapasitesi vardır. Kış turizmine kazandırılan Yıldıztepe Kayak Merkezi’nde; yeşil, kırmızı ve siyah isimleriyle adlandırılan pistler bulunmaktadır. Yeşil pist, yemi başlayanlar için olup; bu pistte aynı zamanda eğitim çalışmaları yürütülmektedir. Kırmızı pist; orta düzeyde olan kayakçılar içindir. Kırmızı pistte kayak yapanlar Dikmen ve Büyük Ayı pistlerini kullanmaktadır. Siyah pist ise; profesyonel kayakçılar içindir. Her düzeyde kayakçıya hizmet veren Yıldıztepe Kayak Merkezi, güvenli pistleriyle hizmet vermeye devam etmektedir. Kış tatiliniz için Yıldıztepe Kayak Merkezi’ni tercih edebilirsiniz. Hem eğlenceli hem de heyecanlı bir tatil için planınızı şimdiden yapabilirsiniz.

Çankırı Kalesi & Emir Karatekin Bey Türbesi

 Kalesi, Hititler tarafından yapılmıştır. Yapımında moloz taş ve tuğla kullanılmış olup, kentin kuzey tarafında bulunmaktadır. 730 metre yüksekliğindedir ve yapıldığı ilk yıllardan bu yana Romalılar, Bizanslar, Danişmentliler, Selçuklular ve Osmanlılar zamanında kullanılmıştır. Kale, kullanan her medeniyet tarafından onarılmıştır. Roma döneminde yapılan nekropol alanı, su sarnıcı, dışarı ile irtibatı olan mağaralar, gözetleme kulesi varken; günümüze sadece birkaç sur kalıntısı kalmıştır. Döneminden bu yana birçok depremler yaşayan Çankırı Kalesi, her yaşadığı depremde kalıntılarının çoğu yok olmuştur. Fakat yine de günümüze kadar ayakta kalmış kalıntıları görülmeye değerdir.

Eski Selçuklu beyi Emir Karatekin ve karısının mezarı da burada bulunuyor. Ayrıca kalenin çevresi çok güzel dizayn edilmiş. İsteyen vatandaşlar buraya gelerek pikniklerini de yapabilirler. https://cankirigundem.com/cankirida-gezilecek-yerler/894/
Çankırı’da gezilecek yerler 1
Kategoriler: Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/