Acabaaaaa???

Lamia Şeyda

Lamia Şeyda

reader printer listener

29 Temmuz 2017

Dünyaca ünlü markaların isimlerinin acaba nereden geldiğini merak eden var mı? Evet var ben merak ettim…. kendim için ve sizler için araştırdım buldum ve sunuyorum :))

1-Microsoft

Microsoft  Bill Gates ve Paul Allen tarafından 4 nisan 1975 tarihinde kuruldu. İsmini ise microcomputer(mikrobilgisayar)  ve software(yazılım) kelimelerinden alıyor. İlk başlarda micro-soft olarak kullanılan bu güzide markanın ismini daha sonra arada ki tire’yi kaldırarak kullanmaya  devam etmişlerdir.

2-Apple

Aslında apple isminin tek değil birden fazla hikayesi var ancak hangisinin doğru olduğu muamma…
En çok kabul göreni ise kurucularından Steve Jobs’ın sıkı bir Beatles hayranı olduğu ve efsane müzik grubu Beatles’in plak şirketi Apple Corps’un isminden etkilenip şirketine Apple ismini verdiği iddiasıdır. Apple markası için Apple Inc. ve Apple Corps arasında yaklaşık 30 sene süren bir dava süreci yaşandı. Dava 2007 yılında Apple Inc. lehine sonuçlandı.
Diğer bir düşünceyle IBM, Digital Equipment, Cincom gibi soğuk ve karmaşık bir imaja sahip bilgisayar şirketlerinden farklılaşmak istediler.
Ve daha çıkarcı bir düşünce ile Jobs ve Wozniak, yeni kurdukları şirketin adının telefon rehberinde “Atari”den önce gelmesini istediler.(Steve Jobs , Apple’ı kurmadan önce video oyunları yapan Atari’de teknisyen olarak çalışıyordu.)

3-Facebook

Facebook 4 şubat 2004 tarihinde Mark Zuckerberg tarafından kuruldu. İsmini ise ABD üniversitelerinde öğrencilerin, öğretmenlerin ve çalışanların doldurduğu form kağıdından alıyor.  “Paper Facebook” adında ki bu form kişinin temel bilgilerini içeriyor.

4- LG

LG markası “LG” harfleriyle çıkmadı. 1958’de kurulan şirketin ilk ismi İngilizce “şanslı yıldız” anlamına gelen “Lucky ve Goldstar” kelimelerinden oluştu. 1995 yılında bu iki ismin baş harflerini alan şirket, LG adıyla tüketicilerin karşısına çıktı.

5-Sony

1946 yılında Japonya’da “Totsuko” ismiyle kurulan şirketin kurucularından olan Akito Morita, Amerikalıların bu ismi söylemekte zorluk çektiğini görünce farklı bir isim arayışına girdi. Tokyo Teletech ismini kullanmaya karar verdi fakat ABD’de Teletech isimli başka bir şirket olduğunu öğrenen Akito Morita, isim arayışlarını sürdürdü. Latince sonic (sesle ilgili) kelimesinin kökü olan “sonus” ve 1950’li yıllarda ABD’de erkek çocuklarını çağırmak için kullanılan “sonny” kelimelerinden oluşturulan Sony markası 1958 yılında faal olarak hizmete girmiştir.
Tabi bunlar gibi birçok ünlü dev markaların isim hikayeleri var…  Belki bir gün içimizden birileri de bu hikayeyi anlatır. Anlatması, anlatmamız dileğiyle…..

Yorumlar (0) Yorum Yap

/