Reklamlarda Müziğin Önemi

Doğu

Doğu

Yüksek Lisans Öğrencisi Ülkesinde Düzgün Yapıldığına Pek İnanmasa da Pazarlama Meraklısı Çok Okuyan Az Gezen

Sokrates müziğin tanrısal bir dışa vurum olduğunu söyler.
Hadi şimdi birlikte hatırlayalım  o çok sevdiğin markanın veya  almak istediğin ürünün reklam müziğini hatırlıyor musun ?
Ya da işinizi kolaylaştırayım Pepsi’nin We Will Rock You reklam filmini hatırladın dimi ?
Müzik bugün  en az logo kadar,kurumsal kimlik rengi baskın ve önemli bir değişken durumdadır.Reklamlarda müziğin kullanımı,reklamın tüketici ile bir bağlantı kurmasını sağlayarak iletiyi güçlendirmekte  ve kalabalığın (gürültünün) arasından sıyrılıp tüketici tarafından fark edilmesini kolaylaştırmaktadır. 

Reklamlarda müziklerinin kullanımı batılılarda 19. yüzyılda görülmektedir. Türkiye’de ise bu süreç 1980’li yılların sonlarında görülmeye başlamıştır. İlk akla gelen en büyük reklam müziği sektöründe gelişme 2001 yılında   gerçekleştirilen  Avrupa Basketbol  Şampiyonasında basketbol milli takım sponsorluğuna ilişkin Garanti Bankası için oluşturulmuş ’12 Dev Adam’ reklam kampanyası,Türk reklamcılığında müzik kullanımı için bir mihenk taşı durumundadır. Aşağıda o reklam kampanyasında ulaşabilirsiniz.

Müzikler anımsatıcı olmak konusunda çok başarılıdır. Son olarak bilinmesi gereken müzikler duyguların aracıdır. Siz bir müzik duyduğunuzda eski bir anınız canlanması muhtemeldir. Hafızanız ile  nasıl bağlantılı olduğu size bağladır tabi. Ses marka için  ayırt  edici bir özelliktir.


Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/