l Baharın Habercisi Olan Ebabil Kuşu - CEOtudent

Baharın Habercisi Olan Ebabil Kuşu

Bu yazımda diğer canlı türlerinden özellikleri, yaşam süresi açısından ve kırlangıçlara benzerliğiyle son zamanlarda insanları meraklandıran araştırmalara konu olan halk arasında “baharın habercisi” anlamına gelen ve Kuran-ı Kerim’de adı geçen Ebabil Kuşundan bahsetmek istedim.
Baharın Habercisi Olan Ebabil Kuşu 1
 Bumeranga benzeyen kanatlarıyla kısa ve çatallı bir kuyruk yapısına, hızlı ve çevik bir vücut şekline sahiptir. Asıl rengi açık kahverengi olan Ebabil Kuşu gökyüzünde siyah renge bürünmekte ve 20-25 yıl yaşadığı söylenmektedir. Sadece üremek için yere iner, uyku ihtiyacını gökyüzünde gerçekleştirir. Kır ortamından ziyade şehir ortamını tercih eder yuvalarını uç noktalara yapar tüm canlılardan kaçmak istese de akşamüstü ötüşünü duymak Ebabil Kuşunu görmek biraz da olsa mümkündür. Yavrularına olan ilgileri de diğer canlı türlerinden farklıdır beslenme ihtiyaçlarında yavrular annelerinin desteğini çok almazlar zaten bir süre sonra anneler yavrularını serbest bırakır. 

Baharın Habercisi Olan Ebabil Kuşu 2
Peki Ebabil Kuşu Kuran-ı Kerim’de nasıl geçmektedir?
Ebabil, Arapça’da “bölükler, sürü, sürüler” anlamına gelmektedir. Kelime, Kuran-ı Kerim’de Fil suresinin üçüncü ayetinde geçer. Fil suresinde olay şöyle anlatılmaktadır: “Görmedin mi Rabbin fil sahiplerine ne yaptı? Onların tuzaklarını boşa çıkarmadı mı? Üstlerine sürü sürü kuşlar gönderdi. Onlara çamurdan sertleşmiş taşlar atıyorlardı. Nihâyet onları yenilmiş ekin yaprağı gibi yaptı.” Kabeyi yıkmak için bir orduyla gelen Yemen valisi Ebrehe’nin ordusuna saldıran kuştur Ebabil Kuşu. Ebrehe ordusu Mekke’ye girerken o bölgede hiç görülmemiş kuş sürüleri bir anda ortaya çıkarak Ebrehe ordusuna saldırır. Gaga ve pençelerinde taşıdıkları taşları ve çamurdan balçıkları askerlerin üzerine bıraktıklarında askerler paramparça olmuş bir yaprak gibi dağılır. Ebrehe ise bu saldırıda vücudu, çürümüş halde San’aya dönerken, Hasm kabilesinin yaşadığı bölgede göğsü ikiye yarılarak ölür. Bu olay İslam dininin son peygamberi olan Hz. Muhammed’in doğduğu yılda yaşandığı için ilk mucizelerinden sayılmıştır.
Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/