l 7 Maddede Blockchain Teknolojisi - CEOtudent

7 Maddede Blockchain Teknolojisi

Kimine göre bir sanal para birimi, kimine göre yazılım kodlama dili, kimine göreyse bilgisayar markası. Peki pek aşina olmadığımız fakat gerçekte devrim niteliğinde olan bu kavram aslında neyi ifade ediyor?

1- Blockchain nedir?

7 Maddede Blockchain Teknolojisi 1
Basitçe “dağıtılmış veri tabanı” olarak tanımlayabileceğimiz blockchain, zincir yapıda kodlanmış blok kayıt listelerini ifade eder. Kriptografi kullanılarak kodlanmış bu şifreli bloklar, birbirine bağlı haldedir, yani küçük bir değişiklik yapabilmek için kayıt defterinin tamamında değişiklik yapmak gerekir. Çevrimiçi para devri gibi işlemler bu şifreleme işlevi sayesinde güvenle yapılmış olur.


2- Ne işe yarar?

7 Maddede Blockchain Teknolojisi 2
Blockchain 2008 yılında Satoshi Nakamoto adında kim olduğu bilinmeyen biri tarafından Bitcoin işlem defteri olarak icat edildi. İşlevi yalnızca Bitcoin/Döviz alım-satımı gibi işlemlerle sınırlı kalmayıp, zamanla çeşitli alanlara yayılmaya başladı. Hatta bilişsel alanın sınırlarını aşıp kişisel – gündelik işlerimize kadar dahil olmaya başladı.

3- Edurne & Mayel Evliliği: Bir Çağın Başlangıcı

7 Maddede Blockchain Teknolojisi 3
Edurno ve Mayel adında bir çift 1 Aralık 2015 tarihinde bir ilke imza atarak evliliklerini ilgili devlet dairesinin onayıyla değil, blockchain üzerinden gerçekleştirerek bir ilke imza attı. Ayrıca bu blockchain evliliğinde şekli şart olarak iki şahit bile vardı. Çiftin merry.emo.world adında da bir internet sitesi mevcut.

4- Ne kadar yaygın?

7 Maddede Blockchain Teknolojisi 4
Günümüzde bazı e-oyuncular, yayıncılar, bankalar, e-ticaret siteleri ve hatta tanınmış uluslararası şirketler bu teknolojiye hızlı bir şekilde geçiş yapmaya başladı. Hollanda’da ABN Amro, ING ve Rabobank gibi bankalar blockchaine yönelirken, Deutsche Bank ve Goldman Sachs ise blockchainin geleceğine dair açıklamalar yaparak bu konuya ilgiyi çekmiş oldu.

5- Somut olarak?

7 Maddede Blockchain Teknolojisi 5
IBM, Sony, Maersk Line gibi çokuluslu şirketlerin de denemeler yaptığı bir teknoloji olmakla birlikte; HTC ise blockchain tabanlı akıllı telefonu Exodus 1’i tanıttı. Rusya’nın en büyük bankalarından birisi olan Sberbank‘ın CEO’su Herman Gref ise blockchain teknolojisinin önümüzdeki 3 – 5 yıl içerisinde her alanda kullanmak için hazır olacağı görüşünde.

6- Türkiye ve Blockchain

7 Maddede Blockchain Teknolojisi 6
Multinet Up Yönetim Kurulu Başkanı Şevket Başev’in de bu konuda ilgi çekici açıklamaları bulunurken, geçtiğimiz günlerde Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı Faruk Eczacıbaşı ve Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Soner Canko, Blockchain Türkiye Platformu’nun öncülüğünde bir blockchain kuluçka merkezi kurulacağını, bu merkezde blockchain çalışmalarının destekleneceğini açıkladı.

7- Yapılması Gereken?

7 Maddede Blockchain Teknolojisi 7
Tüm dünyayı kasıp kavuran blockchain furyası, çok yakın bir gelecekte hayatımızda önemli bir yeri tutacak gibi görünüyor. Ekonomi, finans, sosyal alan ve özellikle hukuk alanına büyük etkisi olacağı öngörülüyor. Yapılması gereken şey ise her alanda olduğu gibi Ar-Ge çalışmalarına ağırlık verilip, bu alanda yapılan çalışmaların desteklenmesi.
Kategoriler: Girişimcilik, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/