Bursa’daki Orta Okul Öğrencileri Yapay Zeka Örneği Bir Robot Yaptı

Melike Çalkap

Melike Çalkap

Editör @ceotudent

Bursa’da özel bir okulda öğrenim gören 11 öğrenci, öğretmenlerinin onların sorularıyla başa çıkmadığını ve cevapların kendilerini tatmin etmediklerini fark ettiler. Sonrasında akıllarına sordukları her soruya cevap verebilecek bir robot yapma fikri geldi.
Bilişim öğretmenlerine danışıp onlardan yardım alan öğrenciler bu fikir üzerinde çalıştılar ve 3 ay sonunda hayal ettikleri gibi her soruya cevap verebilen bir robot tasarlamayı başardılar. Yaptıkları bu robot, bilgisayara bağlı ve klavyeden yazılan soruları algılayıp internet üzerinden araştırıyor, tam 3 saniye sonunda da sesli olarak yanıt veriyor.
“Robotan” ismini verdikleri bu robot öğrencilere 400 TL’ye mal oldu ve şimdi yaptıkları bu robotu sesli komutlara da cevap verebilecek konuma getirmek için uğraşıyorlar. Öğrenciler, Robotan ile ulusal ve uluslararası yarışmalarda birincilik hedefleri için yarışacaklar.
Robotu okullarında “bilgi köşesi” adı verdikleri yerde konumlandırıp okul öğrencilerinin kullanımına sunmayı planlıyorlar. Her öğrenci aklına takılan soruya rahatça cevap bulabilsin diye geliştirdikleri bu robotu seri üretime sokmayı ve özellikle öğretmen eksikliği olan köy okullarına yollamayı da istiyorlar.

Yorumlar (1) Yorum Yap

Elif Rana Görügen

keşke böyle haberler daha fazla olabilse, gerçekten bravo

/