Bundan 34 Yıl Önce Düzenlenen İlk TED Konferansı’nı Hiç Merak Ettiniz mi?

Dilara Avlupınar

Dilara Avlupınar

Boğaziçi Ekonomi

Richard Saul Wurman 1935 doğumlu Amerikan mimar, yazar ve grafik tasarımcısı. Hepimizin hayatını değiştirebilecek düzeyde konuşmaların yapıldığı ve severek izlediğimiz TED Konferanslarının temelini 1984 yılında, Monterey’de 300 seyirci ile birlikte attı. Konferansın teması teknoloji, eğlence ve tasarım (technology, entertainment, design) olarak belirlenmişti. Böylece, Wurman konferansın adının TED olmasına karar verdi.Dünyaca ünlü düşünürlerin farklı endüstri alanlarında yenilikleri tartıştığı bir konferans olması amaçlanmıştı. Konuşmacılara ve konulara baktığımızda amacına ulaştığını rahatlıkla söyleyebiliyoruz.

İlk konferans, MIT Medya Lab’ın kurucusu Nicholas Negroponte, bilim insanı Benoil Mandelbrot, Sony ABD Başkanı Mickey Schulhof’un konuşmalarını içeriyordu. Ayrıca Steve Jobs konferans katılımcılarına ürettiği üç bilgisayarın demosunu gösterdi ve 3 boyutlu grafikler hakkında sonradan “Pixar” olarak bilinecek olan Lucasfilm’in bir sunumu yer aldı.Negroponte, daha 1984 yılında, ses tanıma teknolojisi ve dokunmatik ekranlar hakkında konuştu. Schulhof, CD çalarlar henüz bilinmezken CD’ler ve Dijital Sesler hakkında bir sunum yaptı. Steve Jobs ise konferanstan yalnızca bir ay önce Macintosh 128k bilgisayarını tanıtmıştı.

İlk konferansta para kaybettiğini söyleyen Wurman, konferanstan çok sonra dahi konuşulmasının onu bu kadar ünlü hale getirdiğini dile getiriyor.

Unutmayın, 1984’den bahsediyoruz yani internet, akıllı telefonlar, mesajlaşmalar yokken… Sadece kulaktan kulağa duyumlar ile TED belli bir üne kavuştu ve 1990 yılından sonra düzenli olarak yapılmaya başlandı.Ayrıca, TED’in ilham kaynağı olan 5C’nin kendi gelişimimiz için hala etkin olması da TED’i bu kadar sevdiriyor. Bunlar; merak, yakınsama, iletişim, ilişki ve topluluk (curiosity, convergence, communication, connection, community).

“İnsanlar gelişebilmek için meraklı olmalı. Farklı yakınsamaları anlamalı. Ve ayrıca, iletişim ve topluluk arasında bir ilişki kurmayı başarabilmeli.”

 “Öğrenmek ilgi duyduğumuz şeyleri hatırlamaktır. Ben eğitimden nefret ediyorum ama öğrenmeye tutkunum.”

Zeki ve yetenekli konuşmacıları hayata dair tartışmalar yapmaları için davet eden Wurman’ın bu güzel sözü TED’in asıl amacını gösteriyor. TED konuşmaları, insanların ilgi duyduğu alanlarda ilginç konuşmalar dinlemesi için fırsatlar yaratıyor.TED, 2001 yılında yayımcı Chris Anderson’a satıldı.

TED hakkında “O zamanlarda düzenlenen konferanslar, beyaz tenli katılımcıların takım elbiseler giyip uzun tanıtımlar yaptığı, sadece tek bir konu üzerinde durduğu ve çıkışında golf oynamaya gittiği konferanslardı. Bu farklı.” diyen Wurman, Anderson’ın liderliği altında düzenlenen konferanslardan pek memnun kalmadı. Wurman, prova yapılmasının ya da prompter kullanılmasının TED’in dürüst ve doğal kimliğini engellediğini düşünüyordu.
Wurman her ne kadar TED’in eski halini kaybettiğini düşünse de TED konuşmaları, günümüzde internetin en popüler video serilerinden biri.
Kategoriler: Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/