Bu Eski Vinç, Lüks İki Odalı Bir Daireye Dönüşüyor

Hüseyin GÜZEL

Hüseyin GÜZEL

EEE / PM / MSc / huseyinguzel.net

Nüfüs Yoğunluğu yaşanan Hollanda’da bir konut sıkıntısı ortaya çıktığı için, vinç ve nakliye konteynerları konaklama tesislerine dönüştürülüyor.
Amsterdam’daki konut krizi arttıkça, insanlar bir ev yapmak için ustaca yollar arıyor. Örneğin; eski bir vinci üç katlı bir daireye dönüştürdüler. Yeni konaklama biçimini denemek için TripAdvisor’ya göre yaklaşık 860 $ ‘lık bir ödeme yapmanız gerekiyor.
Amsterdam’daki KNSM Adasında bulunan vinç, kent limanının muhteşem manzarasına sahip olan iki odalı bir daire olarak lüks bir şekilde donatılmıştır.
Yays firmasının Vinç Dairesi, Edward van Vliet tarafından tasarlandı.
Limandaki gemilerin boşaltılması için kullanılan Figee vinci, artık olağandışı konaklama yeridir ve romantik bir haftasonu için mükemmel bir başlangıç noktasıdır.
IJ nehri üzerindeki vinç dairesinden görebildiğiniz tüm manzaradan etkileneceksiniz.

Yays şirketin amacı: bit tatil konsepti

Bu vinç, turistleri Amsterdam’da yaşamaya davet ediyor artık.
Yays’ın web sitesinde şöyle anlatılıyor: “Yays, kentsel turizmi yeniden canlandıran yeni bir seyahat ve konaklama konseptidir. Yays, şehrin mimarisine saygıyla restore edilmiş ve yerel insanlar tarafından kullanılan tarihi binalar için butik daireler sunmaktadır.”
Yük konteynırları yük taşımacılığının tercih edilen en iyi yolu haline geldiğinde bu yana bu vinç devre dışı bırakıldı ve ağır yüklü konteynırları yükleyecek kadar güçlü değildi ve bu yüzden kullanım dışı kaldı.
Vinç çevresindeki alanı, şimdi cesur endüstriyel geçmişinin ipuçlarıyla barlar ve kafelerle dolu canlı bir kent mahallesi haline çevirdi.
Yays firmasının CEO’su, Peter Heule, vinçle ilgili vizyonlarını şöyle anlatıyor: “Eski Figee vincini tekrar kullanıma ve yeni bir yaşam alanı sunmaktan onur duyuyoruz” dedi.
“Vinç, tanınmış tasarımcı Edward van Vliet tarafından kapsamlı bir restorasyon ve tadilat yapıldıktan sonra ev limanına dönüştürüldü adeta. Amsterdam şehrinin gelişmesine katkıda bulunmak istiyoruz bu şekilde.“ dedi.

Eski sanayi nesneleri konaklama yeri olarak geri döndü hayatımıza

İlginçtir, Artık sadece eski sanayi limanının vinçleri konut olarak kullanılmıyor, Uzun süredir kullanılan nakliye konteynırları da alışılmadık uyku alanlarına dönüştürülmüştür.
TempoHousing firması, Hollanda’da öğrenciler ve genç işçiler için nakliye konteynırlarından uygun fiyatlı konutlar sağlamaya başladı. Konteynırların modüler biçimi, istiflenmesini kolaylaştırdı. Sağlam dış yapıları sayesinde, uzun yıllar hizmet vermiş konteynerler bile konut olarak kullanılabildi.
Nakliye konteyner mimarisinin örnekleri tüm dünyada görülebilir. Fakat Hollanda, konteynerleri barınak olarak kullanarak bu sektöre önemli bir adım attı ve Nakliye konteyneri şehrin en yoksul sakinleri için çok gerekli bir konaklama imkânı sunmaktadır.
Kategoriler: Kreatif, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/