‘Bu Benim Aklıma Gelmişti’ Demeyin: Bu 4 Engeli Aşın, Fikirleriniz Gerçek Olsun

pladis Global

pladis Global

We promise happiness to the world with every bite

Siz de sürekli “Bu benim aklıma gelmişti” , “Benim fikrimi yapmışlar” gibi cümleler kurmaktan sıkılmadınız mı? Aslında bize bu cümleleri kurduran girişimci dostlarımızı bizden farklı kılan çok da bir şey yok. Biraz özveri, biraz disiplin, biraz cesaret. Ama en önemlisi yola çıkmak için ilk adımı atarken negatif düşüncelerden kurtulmuş ve birtakım psikolojik engelleri aşmış olmaları.
Peki nedir bu engeller? Bir fikri hayata geçirme aşamasında bize neler engel oluyor?

1) Başarısızlık Korkusu

Başarısızlık korkusu literatürde fobi olarak geçiyor. Atychiphobia denen başarısızlık korkusu; başkalarının başarısız olmanız durumunda sizin hakkınızda ne düşünecekleriyle ilgili endişelenme, size değer veren insanları hayal kırıklığına uğratma, küçümsenme, geleceğinizi kurmak anlamında yeterli başarıya ulaşamama endişesi gibi birden fazla korkuyu içinden barındırır. Hatalarımızla ve kendimize yüzleşerek tüm bu endişelere bir elveda diyebilmeliyiz.
Bugünün dünyasına yön veren yüzlerce başarılı girişimci hata yapmanın ve başarısız olmanın bugünkü başarılarındaki en büyük pay sahibi olduğunu söylüyor. Hatta büyük bir kısmı “En başında başarısız olmasaydım asla başaramazdım” diyor. Başarısızlık hayatın bir parçasıdır ve bazen başarmak için ona ihtiyacımız vardır. Bunu asla unutmayın.

2) Mükemmeliyetçilik

Mükemmeliyetçilik, ilk başta olumlu bir özellikmiş gibi görünmesine rağmen aslında mümkün olmayana ulaşma çabasıdır. Kişi hem hata yapmamak hem de her zaman en iyisine ulaşmak ister. Bu yüzden uzmanlar, mükemmeliyetçiliğin çoğu zaman iyi bir özellik değil de bir hastalık olduğunu ve yaşam kalitesini düşürdüğünü söylüyor.
Tüm bu nedenlerden dolayı mükemmeliyetçilik fikrinizin peşinden gitmenize engel oluyor olabilir. Bir fikir hayat geçirilirken uzunca bir süre kafanızda tasarladığınız o en mükemmel hali gibi olmayacaktır. Fikirlerin olgunlaşma, ürünlerin ise gelişme süreçleri vardır. Her şeyin bir gün mükemmel olacağına inanmak çok güzel, fakat her şeyin ilk günden itibaren mükemmel olacağını düşünmek çok yanlıştır.

3) Fikri Paylaşamamak

Girişimcilik kesinlikle ve kesinlikle ekip işidir! İyi başarı hikayelerinin temellerine baktığınızda işin arkasında güçlü ortaklıklar, güven dolu arkadaşlıklar, ilham veren ekipler göreceksiniz. Fikrinizi paylaşmaktan bu kadar çekinmeyin. Fikirler paylaşıldıkça gelişir ve fırsatlar iyi paylaşımlarda bulunulmuş ilişkilerden doğar.
Fikrinizin çalınması endişesi elbette doğal bir endişe fakat kimseyle paylaşmayıp harekete geçmediğiniz sürece bir gün yine “Benim fikrimi yapmışlar” senaryosuyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

4) İsteksizlik

Hepimizin fikirleri var değil mi? Ofisimizdeki, okulumuzdaki, çevremizdeki herkesin fikirleri var. O halde girişimcileri diğer insanlardan farklı kılan fikirlerinin olması değil. Bu fikirlerinden peşinden gidecek cesaretlerinin ve isteklerinin olması. Eğer fikirlerinizin peşinden gidemiyorsanız bu fikri hayata geçirmek için yeteri kadar istekli olamayabilirsiniz. Bundan daha doğal ne olabilir?

Bu isteksizlik bazen cesaretsizlik olarak da psikolojinize yansıyabilir. Bu cesaret engelini aşmanın tek yolu ise harekete geçmek.

“Benim fikrimi yapmışlar” deme, harekete geç!

Fikirlerinizi Metro enerjisiyle parlatma zamanı geldi! [email protected]üs başvuruları açıldı. Hemen başvurun, para ve staj ödülü fırsatını kaçırmayın.

Başvuru ve detaylı bilgi için: BizzKampus.com

Kategoriler: Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/