Black Friday Yaklaşıyor ! Peki Nedir Bu Black Friday? 

Berk Buldanlı

Berk Buldanlı

E-Commerce Specialist Digital Transformation Enthusiast and yes,long live rock'n'roll !

Black Friday yada Türkçe tanımıyla “Kara Cuma” tüm dünyada ve özellikle Amerika’da Şükran Günü’nden hemen sonraki alışveriş günü olarak geçiyor. 

Bu yıl 23 Kasım tarihinde gerçekleşecek olan Black Friday’in geçmişini biliyor musunuz?
Aslında “Kara Cuma” olarak tanımlanmasının en büyük nedeni bu günde trafiğin kilitlenmesi,mağazalar önünde uzun kuyruklar oluşması ve insanların kimi zaman şiddete başvurması. 
Black Friday ismi ilk olarak Philadelphia Polisi tarafından şehir merkezinde oluşan trafik tıkanıklığı ve yayaların oluşturduğu izdihamı tanımlamak için kullanıldı. Tam bir kaos olan günün ardından “Black Friday” ismi yaygınlaştı. 
Fakat bu ismin perakendeciler ve satıcılar için büyük bir problem teşkil ediyordu. Şimdiye kadar Amerikan tarihinde yaşanan tüm kötü günler her zaman “Black” (Kara) kelimesi ile birlikte kullanılmıştı. 19 Ocak 1987’de borsa çöktüğünde insanlar bu olayı “Black Monday” (Kara Pazartesi) olarak hatırlıyordu. Ayrıca Büyük Buhranın başladığı gün kabul edilen 24 Ekim 1929’da “Black Thursday” (Kara Perşembe) olarak biliniyordu. 
Bu negatif algıyı yıkıp “Black Friday” ismini pozitif bir hale getirmek için bir yol bulmaları gerekiyordu. Bunun için muhasebeciler her günün satışlarını girerken,günün karını ve kazancını siyah kalemle,zararı ve giderleri ise kırmızı kalemle yazıyorlardı. Bu durum gittikçe yaygınlaştı ve gerek perakendeciler gerek dünya ekonomisi için yaygın bir hale geldi. 
2010’dan beri Black Friday’de 10 ölüm ve 111 yaralanma yaşandı. 

Yorumlar (0) Yorum Yap

/