‘Bitcoin Tamam da Diğerleri Ne Oluyor?’ Diyenlere 3 Maddede Altcoin Nedir?

Yusuf Yücel

Yusuf Yücel

Blockchain ve Kripto Para - Bitcoin - Teknolojisi Boğaziçi Üniversitesi

Hepiniz duymuşsunuzdur, şu herkesi zengin eden(!) Bitcoin’i. Bitcoin, yeni çağın dijital para birimi. En önemli özelliği herhangi bir merkez bankası ile ilişkisi olmaması. Bu nokta önemli çünkü televizyonlarda sıkça dile getirildiği gibi Bitcoin sanal bir para birimi değil, dijital bir para birimidir.
Peki ya Altcoin’ler? “Abi Bitcoin değil ya, para Altcoin’de!” diyeni de mutlaka duymuşsunuzdur. Nedir bu Altcoin gelin birlikte bakalım.

1) Nereden çıktı bu Altcoin?

Bitcoin’e olan ilginin artması ile üretilen şifrelerin zorlukları da paralel olarak artmış bu da farklı Bitcoin türevlerine yol açmıştır. Farklı bir algoritma yapısına sahip olan ve bir nevi Bitcoin benzeri/türevi olan bu şifrelenmiş para birimlerine Altcoin denir. Günümüzde 200’den fazla Altcoin bulunmaktadır ve bunlar Bitcoin Exchange sitelerinde oldukça ilgi görmektedir.

2) Para Bitcoin’de değil de, Altcoin’de mi?

Bitcoin’e geç kaldığını düşünen özellikle de bu piyasaya yeni giren insanlardan bu cümleyi sıkça duyarız. Doğruluk payı olmakla beraber bu aynı oranda riski de beraberinde getirmektedir.
Sizi teknik detaylara boğmadan son zamanların gözdesi Tron Coin’e ait aşağıdaki grafiğe bir göz atmanızı istiyorum. (11 Ocak için son bir ayı kapsayan verilerdir.)
Gördüğünüz gibi Altcoin’ler ile dans etmek aslında ne kadar riskli.

3) Risk benim, para benim diyenler için Altcoin nasıl alınır ona da değinelim.

Altcoin almak için önünüzde iki farklı seçenek var. Birincisi kredi kartı ile Altcoin satan borsalar bir diğeri de Bitcoin ile işlem yapan Altcoin Borsaları.
İlk seçeneği izleyecek olanların daha önce Bitcoin dahi almadığını varsayacağımdan bu balina dolu yerde sörf yapmanın hem paranız hem de sağlığınız için pek de iyi olmayacağını belirtmek isterim.
İkinci seçenek içinse Binance.com düşük komisyon ücreti ve hızlı işlem sunmasıyla öne çıkıyor. Son zamanlarda yaşanan yoğunluktan dolayı üye alımında sıkıntı yaşıyorlar ama günün farklı saatlerinde şansınızı denerseniz çözersiniz. Bol şans! 🙂

Yorumlar (0) Yorum Yap

/