Bir Tesla Hissedarı Elon Musk’ı Başkanlık Koltuğundan İndirmek İstiyor

Tesla‘nın yıllık hissedarlar toplantısı Haziran’da gerçekleşecek. Toplantının yaklaştığı şu günlerde hissedar Jing Zhao şirketin Yönetim Kurulu Başkanı’nı değiştirmek için bir teklif sundu. Jinh Zhao, sunduğu teklifite 2004 yılından bu yana Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürüten Elon Musk’ın yerine bağımsız bir yöneticinin gelmesi gerektiğine dikkat çekiyor.
Teklifte Zhao’nun açıklamasında şu ifadeler yer alıyor:

“Başkan ve CEO’nun pozisyonlarının bir kişi tarafından yönetildiği şu anki liderlik yapısı, ilk zamanlarında Tesla için doğru bir sistem olsa da artık bu çok daha rekabetçi ve değişen teknoloji endüstrisinde işleri zorlaştırıyor. Bu sistemde CEO ve Başkan pozisyonlarının bir arada olmasından doğabilecek olası çatışmaları en aza indirgemek çok daha zor.”

Tesla’nın 12 adi hisse senedine sahip olan Zhao, Musk’ın SolarCity ve SpaceX’deki pozisyonlarına da vurgu yaptı ve Musk’ın süreç içinde nasıl çatışmalara yol açabileceğini örneklerle anlattı.

Zhao’nun teklifi her ne kadar etkili görünse de bu durumun gerçekleşmesine pek de ihtimal verilmiyor. Tesla Yönetim Kurulu, bu teklife karşı bir oylama önererek de tepkisi çoktan dile getirdi. Kurul, yaptığı açıklamada, hem kurulun hem de şirketin başında Musk olmazsa Tesla’nın başarılı olamayacağını söyledi.
Yönetim Kurulu, Musk’ın yönetiminden oldukça memnun görünüyor. Hatta geçtiğimiz aylarda Tesla Yönetim Kurulu’nun, Elon Musk’ı şirkette 10 yıl daha kalması için ikna ettiğini hatırlarsak, Zhao’nun teklifine verilen bu tepki hiç de şaşırtıcı değil.
Kategoriler: Gündem, İş

Yorumlar (0) Yorum Yap

/