Bir Dünya Bilgisayarı Projesi: Ethereum

Yusuf Yücel

Yusuf Yücel

Blockchain ve Kripto Para - Bitcoin - Teknolojisi Boğaziçi Üniversitesi

Ethereum’u anlamadan önce İnternet’i anlamakta fayda var.
Günümüzde; kişisel bilgilerimiz, şifrelerimiz ve finansal verilerimiz büyük oranda başka insanların bilgisayarlarında kayıtlıdır. -Amazon, Facebook ve Google gibi – Hatta şu an kaleme aldığımız bu yazı da bir şirketin sunucularında saklanır.
Bu düzen, bir takım kolaylıklara sahiptir. Çünkü bu şirketler verileri depolamaya ve güven altına almaya yardımcı olmak için uzman ekipler kullanır, barındırma ve çalışma süresi ile birlikte gelen maliyetleri ortadan kaldırır.
Ama bu kolaylıklarla beraber aynı zamanda güvenlik açıkları da vardır. Tecrübelerimize göre herhangi bir Hacker veya devlet, sizin bilginiz dışında sizin belgelerinize istenmeyen girişler yapabilir ve üçüncü taraf hizmetini etkileyebilir ya da saldırabilir. Yani sizin bilgilerinize sızabilir, çalabilir veya önemli ölçüde değiştirebilir.
Brian Behlendorf, Apache Web Sunucusu’nun yaratıcısı, bu merkezileştirilmiş düzeni İnternet’in “olağan günahı” gösterecek kadar ileri gitti. Behlendorf gibi bazı kişiler İnternet’in her zaman âdem-i merkeziyetçi yapıda olması gerektiğini tartıştılar ve bu amaca ulaşabilmek için Blockchain Teknolojisi de dahil olmak üzere farklı araçlar kullanılarak parçalanmış bir hareket ortaya çıktı.
Ethereum da bu harekete katılan en yeni teknolojilerden biri. Bitcoin, “Online Bankacılık“ ve Paypal’ı ve bitirmeyi hedeflerken, Ethereum’un amacı Blockchain’i kullanarak İnternet’in üçüncü tarafında yer edinmekti. – Data depolamak, ev kredisi transferleri, karmaşık finansal enstrümanları takip etmek gibi –

“Dünya Bilgisayarı”

Kısacası, Ethereum âdem-i merkeziyetçi yapıda olan istemci-sunucu modeline sahip bir “Dünya Bilgisayarı” olmak istiyor. Ethereum ile sunucular ve bulutlar, binlerce kişinin düğüm olarak adlandırdığı Node’larla dünyanın her tarafındaki gönüllüler tarafından değiştirilir.
Ethereum’un vizyonu bu işlevselliği dünyanın herhangi bir yerindeki kişiye sağlamaktır ve halen bu altyapıyı geliştirip daha iyi hizmetler sunabilmek için rekabet ortamı sağlıyor.
Diyelim ki telefonunuzun uygulama mağazasında geziniyorsunuz, bir sürü rengârenk kare şeklinde uygulamalar göreceksiniz. Bankacılıktan sağlığa, sağlıktan mesaj uygulamalarına vs. Bu uygulamalar kredi kartı bilgilerinizi, satın alma geçmişinizi ve diğer kişisel verileri – genellikle üçüncü taraflar tarafından kontrol edilen sunucularda – depolamak için şirketlere (veya başka bir üçüncü taraf hizmetine) güvenir.  Tabii ki sizin uygulama seçimleriniz de bir üçüncü taraf tarafından yönetilir, Apple ve Google’ın marketlerinde ki uygulamaları koruması, yönetmesi ve bazı durumlarda sansür koyması gibi.
Eğer her şey plana uygun giderse, Ethereum bu tip servislerdeki veriyi sahibine iade edecek ve yazarın üretici haklarını korumuş olacak. Fikren, üçüncü taraf artık notlarınızda kontrol sahibi olamayacak ve uygulamayı aniden devre dışı bırakamayacak. Sadece kullanıcı değişiklik yapabilecek ve ondan başka kimse değişiklik yapamayacak.
Yani teorik olarak, insanların geçmişteki bilgilerini denetleyecek ve dijital çağda alıştığımız erişilebilir bilgiyle birleştirecek. Düzenlemelerinizi her kaydettiğinizde, not eklediğinizde veya sildiğinizde ağdaki her düğüm için değişikliği yapmış olacak.
Bu fikrin şüpheyle karşılanması dikkat çekicidir. Bu uygulamanın ortaya çıkması mümkün olmasına rağmen, hangi Blockchain uygulamaları gerçekten yararlı ve gerçekten güvenli veya kanıtlanabilir? Eğer bir gün olacaksa bugün kullandığımız uygulamalar gibi kullanışlı olup olmayacağı da belirsizliğini korumaktadır.

Yorumlar (0) Yorum Yap

/