Bin Yüze Sahip Kahraman: Çok Satan Kitap Yazmanın Sırrı

 Joseph Campbell’ın 1949’da ele aldığı “The Hero With a Thousand Faces” (Bin Yüze Sahip Kahraman) isimli çalışmasında; tüm “kahraman”ların aslında aynı karakter olduğunu, değişenin sadece çevresel faktörler ve kahramanların sahip oldukları güçler olduğunu ve hepsinin hikayesinin hep aynı 12 fazdan oluştuğunu anlatıyor.

1-Sıradan Hayat

2- Maceraya Çağrı

Yazar burada beyaz tavşanı seçer. Çoğu yazarın hatası sorunu çıkar çıkmaz çözmek. Biraz uğraşmak, düşmanı hemen öldürmemek gerekiyor.

 3- Çağrıyı Reddetme

Kaderini reddeder. Genelde reddedilir. Kim değişmek ister ki?

4- Akıl hocasıyla tanışma ya da Doğaüstü Yardım

Kahramanı diğerlerinden farklı kılan, doğaüstü bir destek veya yardım gelmeli.

5- Eşiği aşmak

Yani kahramanın doğduğu büyüdüğü sıradan dünyayı terk etmesi ve maceraların başlamasıdır.

6- Balinanın Göbeği(Belly of the Whale)/ İmtihanlara Giriş

Dostlar düşmanlarla tanışma, sürekli sınavlara tabi tutulma evresidir. O yüzden genelde çabuk pes ederek bu aşamayı aşamayanlar kahraman olamaz. Mitoloji hocam bunu çabuk pes etmeye bağladı ama bence emin olmakla ilgili. Bu yolu seçtiğine emin misin? Bak lafla bitmiyor bu işler bunları kaldırabilecek kadar seviyor musun ulaşmak istediğin şeyi?

7- Kahramanın dünyaya bakışı değişir, yeni fikirler edinir.

8-Çile

Kahramanımız hayatının en büyük engeliyle karşılaşıyor, ölüm kalım meselesi.

9-Ödül

Kahraman artık bir ödülü hakediyor.

10- Kahraman geldiği yere geri gider.

11-Yeniden Dirilme

Kahramanın yeniden doğduğu ve son bir testle yüzleştiği kısım, her şey tehlikede ve kahramanımızın şu ana kadar öğrendiği her şeyi kullanması lazım.

12- İksirle geri dönüş

Kahraman bilgeliğini ya da macera boyunca ne edindiyse onu eve getiriyor ve sıradan dünyada kalmış insanlara yardım ediyor. Herkes bir araya geldiğinde yeni arkadaşlar edinildiğinde mutlu sonumuzla birlikte kurgumuz bitmiş oluyor. Sadece başarılı bir yazar olmak için değil, aynı zamanda kendi hayatımızın kahramanı olmak için de bunları bilmemiz gerekiyor.

Yorumlar (0) Yorum Yap

/