Bill Gates’in Öğüt Niteliğindeki 5 Sözü

Bill Gates, dünyanın en zengin insanları sıralamasında uzun yıllar zirvede kalmıştır. Zaman zaman koltuğunu kaptırsa da onun hayatını bu kadar çok merak ediyor olmamız servetinden, evlerinden, arabalarından kaynaklanmıyor. Günümüze ve geleceğe şekil veren, teknoloji devriminin öncüsü Microsoft’un babası Bill Gates’ten kaptığımız her tavsiyeyi uygulamakta fayda var.

1.) Odaklanma

“Hayatımda tüm yaptıklarım bir yana, kişisel bilgisayarlar (PC) bir yana. İlk gençlik yıllarımdan 20’li 30’lu yaşlarıma dek, sürekli PC üzerinde çalıştım. Kişisel bilgisayarlara o kadar çok odaklanmıştım ki, kafamdakileri gerçekleştirmeye yaklaşmasaydım evlenmezdim bile! PC, benim hayatım.”

2.) Zihinsel Beslenme

“Çocukken o kadar çok ve büyük hayaller kuruyordum ki, inanamazsınız. Bu günlerimi o hayallere, o hayallerimi de çocukluğumda bol bol okuduğum kitaplara borçluyum.”

3.) Disiplin

“Önümüzdeki iki yılda karşımıza çıkacak fırsatları abartır, 10 yıl sonra çıkacakları ise küçültürdük. Kendinizi kandırmayın; zamanında yapmanız gerekenleri yapın, hareketsiz kalmayın.”

4.) Kendin Olmak

Kendinizi asla başkaları ile karşılaştırmayın. Eğer bunu yaparsanız, kendi kendinizi aşağılamış, kendinize hakaret etmiş olursunuz.”

5.) Aldığını Geri Vermek

“Bazı sorumluluklar, yükseldiğiniz pozisyonların gereği karşınıza çıkar. İyi bir konuma yükseldiğinizde, geleceği daha iyi yapmak ancak sizin elinizdedir. Aldıklarınızı geri vermeyi bilmelisiniz.

Yorumlar (0) Yorum Yap

/