Bill Gates’in Başarısız Olduğu 5 Olay

Microsoft’un kurucusu ve Ağustos 2016 itibariyle dünyanın en zengin insanı olan Bill Gates’in de geçmişinde yaptığı büyük hatalar ve başarısızlıklar söz konusu.

1) Dünyanın önde gelen arama motorunu yaratmış olabilirdi ancak bunun Google tarafından yapılmasına izin verdi.

1998’de Google kurulduğunda Microsoft zaten dünyanın en büyük şirketlerinden bir tanesiydi ancak yine de arama motorunu oluşturan Google oldu. Gates, 2004 Dünya Ekonomik Fuarı’nda Google gerçeğini kabul ettiğini açıkca ifade etti.


2) Apple’ı kurtardı ve ardından Apple, Microsoft’tan daha büyük bir şirket haline geldi.

Microsoft’un Apple’a olan katkıları ile ilgili birçok tartışma var. Şimdi Apple’ın pazar payı Microsoft’unkinden oldukça yüksek. Steve Jobs çok eskiden Apple’ın kazanması için Microsoft’un kaybetmesi gerektiği fikrinden vazgeçilmesi gerektiğini ve artık Microsoft ile bir rekabetin söz konusu olmadığını belirtmişti.


3) Traf-O-Data ismini verdiği şirketi birtakım eksiklikler sebebiyle battı.

Paul Allen, Traf-O-Data isimli şirketin kusurlu bir iş modeline sahip olmasına rağmen iyi bir fikir olmasından bahsediyor. Herhangi bir pazar araştırması yapılmadan kurulmuş ve bunun aslında ne kadar zor olabileceği hesaplanmamıştı. 1974-1980 yılları arasında toplamda 3,494 dolar kaybedildi ve ardından oluşum sonlandırıldı.


4) İnternetin gücünü hafife aldı ve diğer şirketler online platformlarda Microsoft’u geçti.

Brad Silverberg, Gates’in internetin ne kadar büyük bir etkiye sahip olduğunu anlayamadığını ve özellikle internetin fırsat ve tehditlerine nasıl yanıt vereceğini belirleyemediğini vurgulamıştı.


5) Microsoft’a davalar açıldı ve büyük kayıplar yaşandı.

Microsoft’un rakipleri hükümet ile etkin bir iletişim halindeyken Gates, hükümetin Microsoft’tan uzak durmasından yanaydı. Onun görüşüne göre şirket sert ama adil bir şekilde yarışıyordu, müşteriler için değer yaratılması yeterliydi. Ancak bu yeterli olmadı ve ardından anti rekabetçi uygulamaları dolayısıyla Microsoft’a davalar açıldı.

Kaynak.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Yorumlar (0) Yorum Yap

/