Bill Gates’in 1999 Yılında Yazdığı ve Şaşkınlıkla Okuyacağınız 7 Kehaneti

Dilara Avlupınar

Dilara Avlupınar

Boğaziçi Ekonomi

Dünyanın en zengin insanı olan Bill Gates sadece Microsoft şirketi ile ünlü değil. 1999 yılında yazdığı “Dijital Sinir Sistemi ile Düşünce Hızında Çalışmak” (Business @ The Speed of Thought) adlı kitabında, gelecekteki teknolojik gelişmeler ile ilgili tahminleri gerçekten çok çarpıcı. Kitaptan şaşkınlıkla okuyacağınız 7 kehaneti sizlerle paylaşıyorum.

1) Mobil Cihazlar

“İnsanlar, yanlarında, sürekli iletişimde kalmalarını ve elektronik ortamda iş yapmalarını sağlayacak küçük cihazlar taşıyacak. Bu cihazlarla uçuşlarını kontrol edebilecek, haberleri takip edebilecek, finansal marketleri araştırabilecek ve neredeyse her şeyi yapabilecekler.”
Gates burada tam olarak akıllı telefonlardan bahsetmiş gibi duruyor. Ayrıca son dönemde tanıştığımız akıllı saatler de bu tarife bire bir uymakta.

2) Sosyal Medya

“Aileniz ve arkadaşlarınız için özel siteler yaygınlaşacak, kendi aranızda mesajlaşmanızı ve etkinler organize etmenizi sağlayacaklar.”
Bu cümleler de buram buram Facebook, Twitter kokuyor. Facebook’un 2004 yılında kurulduğunu, bu cümlelerin ise 1999 yılında yayınlandığını hatırlatmak isteriz.

3) Online Ödeme

“İnsanlar internet üzerinden faturalarını ödeyecek, finansal işlerini halledecek ve doktorlarıyla iletişim kuracak.”
Faturalarımızı internet aracılığıyla ödeyebiliyoruz, doktor randevularımızı internetten alabiliyoruz ve PayPal, Venno gibi hizmetler ile de finansal işlerimizi halledebiliyoruz.

4) E-ticaret

“Otomatik fiyat karşılaştırma hizmetleri, insanların birden fazla websitesindeki fiyatları görebileceği şekilde geliştirilecek ve tüm sektörlerde en ucuz ürünün bulunması çok kolay hale gelecek.”
Şu an NextTag, Trivago, PriceGrabber aklımıza gelen fiyat karşılaştırma sitelerinden bazıları. Ayrıca Amazon gibi büyük alışveriş sitelerinde aynı ürünün farklı markaları arasından karşılaştırma yapmak da mümkün.

5) Kariyer

“İş arayan insanlar ilgi alanlarını, ihtiyaçlarını ve özel yeteneklerini anlatarak İnternette iş bulabilecek.”
Artık birçok dijital platformda CV’lerimizi online olarak yükleyip iş bulabiliyoruz.

6) Hedefli Reklamcılık

“Cihazlar akıllı reklamcılığa sahip olacak. Satın alma trendlerinizi takip edecek ve size uygun olan reklamları gösterecek. Bir uçuş ayarladığınızda yazılımlar size gideceğiniz yöne dair tavsiyeler yönlendirecek. Etkinlikleri, indirimleri ve ucuz fiyatları size tavsiye edecek.”
Bill Gates burada günümüzde kullanılan reklamcılık yöntemini anlatmış. Artık reklam verenler kullanıcıların arama geçmişine, kişisel ilgi alanlarına veya satın alma davranışlarına göre hedefleme yapabiliyor.

7) Güvenlik

“Siz evde yokken biri geldiğinde haber verecek, evinizin sürekli video görüntüsünü alan sistemler çok kullanılmaya başlanacak.”
Geçtiğimiz yıl 555 milyon dolara Google tarafından satın alınan Dropcam şirketi bu yönde ev gözlem kameraları satıyor. Ayrıca neredeyse bütün apartman girişleri ve mağazalar ise 24 saat kameralarla izleniyor.
Bir konuşmasında ise dünyadaki yoksulluğun 2030 yılında bitirilebileceğini öngören Gates’in bu tahminin de bir an önce gerçekleşmesini diliyoruz.  
Kategoriler: İş, Teknoloji, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/