Bill Gates: Gelecek Bir Hastalık 6 Ay İçinde 30 Milyon Kişiyi Öldürebilir ve Hazır Değiliz

Tarihten bildiğimiz gibi ölümcül salgınlar, büyük çaplı hastalıklara yol açtı. Yeni bir salgın hastalık önümüzdeki 10 yıllık dönemde tekrar ortaya çıkabilir. En azından Bill Gates böyle düşünüyor. Bill Gates, Massachusetts Medical Society ve New England Tıp Dergisi’nin ev sahipliği yaptığı salgınlarla ilgili bir tartışmada dinleyicilere “Hazır değiliz” dedi. Yeni nesil bir salgın hastalığın 6 ay içinde 30 milyon kişiyi öldürebileceğinin altını çizdi.


Pandemik Hastalıklar

Pandemik hastalıklar, dünyanın çok geniş bir bölgesine verilen hastalıklara verilen genel bir isimdir. Bill Gates, insanlığın geleceği konusunda iyimser olduğunu ve tıp dünyasının, çocuk felci, sıtma gibi hastalıkları ortadan kaldırdığını hatırlattı. Gates, şu ifadelere yer verdi:

“Dünyanın çok da ilerlemediği bir alan var: pandemik hastalıklar. Bahsedilen bu ölümcül salgın hastalıkların ortaya çıkma olasılığı her geçen gün artıyor. Bazı insanlar ve küçük gruplar, bir gün gelecek ve silah olarak hastalıkları kullanacaktır.”

Bill Gates’e göre kontrol edilemeyen bir bilim insanı, bir laboratuvarda çiçek hastalığının daha ölümcül bir formunu oluşturabilir.

“Dünya hükümetlerine 30 milyon insanı öldürebilecek silahların şu an yapım aşamasında olduğunu söyleseydiniz, tehdide hazırlanmanın çok acil olduklarını düşünürlerdi. Biyolojik tehditler söz konusu olduğunda, bu aciliyet duygusu eksik. Dünya, savaş için hazırlandığı ciddiyetle pandemik hastalıklar için hazırlanmalı.”


Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/