Bill Gates: 14 Yaşına Gelene Kadar Çocuklarıma Telefonu Yasakladım

Bill Gates bir röportajında çocuklara 14 yaşına kadar akıllı telefon alınmaması gerektiğini söyledi. Bill Gates’in bu hareketi, ebeveynlerin mümkün olduğu kadar çocuklarının teknolojiyi tüketme isteğine direnmesi gerektiğini düşünen uzmanlar tarafından da takdir ediliyor. Dünyanın en zengin iş adamı olan Bill ve eşi Melinda’nın üç çocuğuna da 14 yaşına kadar telefon sahibi olmalarını yasakladıklarını söyledi.
Bill ve Melinda, aynı zamanda aileleriyle daha fazla konuşmak, onlara daha fazla zaman ayırmak için telefon ekranında geçirdikleri süreye kısıtlama getirdiklerini söylüyorlar. Bir İngiliz gazetesine röportaj veren milyarder kendi kuralları olduğunu ve kendince bir disiplin uyguladığını söylüyor.
Kendisi bu durumu şöyle anlatıyor:

“Yemek yediğimizde masada cep telefonlarımız yok, çocuklarımıza 14 yaşına kadar cep telefonlarını vermedik ve çocuklarımız diğer çocukların daha erken yaşta telefon sahibi olmalarından dolayı şikayet ediyorlar”.

Teknoloji girişimcileri ürünlerinin pazarlamasını genç insanlara yapmalarına rağmen, söz konusu kendi çocukları olduğunda sergiledikleri bu tavırlar aslında pazarladıkları bu ürünler hakkındaki gerçek düşüncelerini ortaya koyuyor.
Sanırım biz de aynı önlemleri almaya başlasak güzel olur. Teknoloji sonsuz bir dünya ve çocukların bu dünyada kendilerini kaybetmeleri gelişimleri açısından pek de sağlıklı değil.
Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/