Bilkent’te ki Ağaç Katliamı

Yıllardan beridir Bilkent Üniversitesi’nin bekçiliğini eden esas ev sahipleri olan bu kavak ağaçları. Bilkent’in kuruluşuna şahitlik etmiştiler. Hatta belki de Cumhuriyetimizin kuruluşuna kadar uzanıyorlardı. Peki neden şimdi kesildiler ? 
Bilkent’te okuyan bir çoğumuz bu havada uçuşan burnumuza cebimize giren polen dostlarımızla yakın ilişkiler kurmuşuzdur. Yemeğinde yemediğini iddia eden pek yok gibidir. Biz böyle sabretmiş ve alışmıştık bu polenlere. Bir ağaç kolay mı yetişiyordu. Doğaya olan katkısını unutmalımıydık. Yerine bir ağaç diksen de o fidanın yetişmesi ve eskisinin yerini doldurması en az 30 yıl alacaktır. 
Bilkent öğrencileri ne mi yaptı?
Sosyal medyada ve bilhassa mail trafiğinde isyanını başlattı. Maillerinin çoğuna cevap verildi. Ancak hiçbiri tatmin edici cevaplar değildi. Yangın tehlikesi varmış. Bugüne kadar kaç kez yangın çıkmış Bilkent’te diye sorası geliyor insanın. Yok yok bunun sebebi bu olmamalıydı diyoruz. 
Çevremizden öğreniyoruz ki aslında kimi öğrenciler bu polenlerden şikayetini dile getirmiş ve alerjisinden bahsetmiş. Aslında alerji konusu da bahane olduğunu düşünüyorum. Kimi zaman ben bile bu ağaçları kessek nasıl olur ki diye düşünmüştüm. Ama asla fiile geçirecek bu adımı atmazdım. Ne yazık ki bir iki mail ile bütün okulda ki kavak ağaçlarının kesilmesi için böyle büyük bir adımı atmak cesaret mi yoksa vicdansızlık mı?
Bizler geçiciyiz halbuki. Öyleyiz ki mezun olur gideriz buralardan. Yeni gelen öğrenciler ise hiçbir şey yaşanmamış gibi kampüs hayatlarına devam ederler. Belki de çok üzülmemeli ve bu durumu izah edecek şeyler ile kandırmalıyız kendimizi.
Sonuçta kullandığımız mobilyalardan tutun defter ve kaleme kadar birçok şey bu ağaçların kesilmesine sebep olmakta. Şimdi bunlar da kalem olacak ilim irfan yolunda kullanacağız diyerek unutmalıyız belki de.
Herkesin vicdanı kendine…

Bilginiz olsun ağaç dikmek gibi bir kampanya oluşturmak isterseniz https://ogrenciyegelir.com sitesinde böyle bir görev oluşturabiliriz.
Selametle
Kariyer Macera Dolu Bir Oyun: İşte Bunlar da Hile Kodları

Yeni bir oyuna başladığımızda öğrenecek çok şeyimiz oluyor. Her oyun keşfettikçe haz aldığımız, engelleri aştıkça heyecanlandığımız, öğrendikçe harika hissetti...

Kariyer Macera Dolu Bir Oyun: İşte Bunlar da Hile Kodları Kariyer Macera Dolu Bir Oyun: İşte Bunlar da Hile Kodları

Yorumlar (0) Yorum Yap