l Bilkent'te Ki Ağaç Katliamı - CEOtudent

Bilkent’te ki Ağaç Katliamı

Yıllardan beridir Bilkent Üniversitesi’nin bekçiliğini eden esas ev sahipleri olan bu kavak ağaçları. Bilkent’in kuruluşuna şahitlik etmiştiler. Hatta belki de Cumhuriyetimizin kuruluşuna kadar uzanıyorlardı. Peki neden şimdi kesildiler ? 
Bilkent'te ki Ağaç Katliamı 1
Bilkent’te okuyan bir çoğumuz bu havada uçuşan burnumuza cebimize giren polen dostlarımızla yakın ilişkiler kurmuşuzdur. Yemeğinde yemediğini iddia eden pek yok gibidir. Biz böyle sabretmiş ve alışmıştık bu polenlere. Bir ağaç kolay mı yetişiyordu. Doğaya olan katkısını unutmalımıydık. Yerine bir ağaç diksen de o fidanın yetişmesi ve eskisinin yerini doldurması en az 30 yıl alacaktır. 
Bilkent'te ki Ağaç Katliamı 2
Bilkent öğrencileri ne mi yaptı?
Sosyal medyada ve bilhassa mail trafiğinde isyanını başlattı. Maillerinin çoğuna cevap verildi. Ancak hiçbiri tatmin edici cevaplar değildi. Yangın tehlikesi varmış. Bugüne kadar kaç kez yangın çıkmış Bilkent’te diye sorası geliyor insanın. Yok yok bunun sebebi bu olmamalıydı diyoruz. 
Çevremizden öğreniyoruz ki aslında kimi öğrenciler bu polenlerden şikayetini dile getirmiş ve alerjisinden bahsetmiş. Aslında alerji konusu da bahane olduğunu düşünüyorum. Kimi zaman ben bile bu ağaçları kessek nasıl olur ki diye düşünmüştüm. Ama asla fiile geçirecek bu adımı atmazdım. Ne yazık ki bir iki mail ile bütün okulda ki kavak ağaçlarının kesilmesi için böyle büyük bir adımı atmak cesaret mi yoksa vicdansızlık mı?
Bilkent'te ki Ağaç Katliamı 3
Bizler geçiciyiz halbuki. Öyleyiz ki mezun olur gideriz buralardan. Yeni gelen öğrenciler ise hiçbir şey yaşanmamış gibi kampüs hayatlarına devam ederler. Belki de çok üzülmemeli ve bu durumu izah edecek şeyler ile kandırmalıyız kendimizi.
Sonuçta kullandığımız mobilyalardan tutun defter ve kaleme kadar birçok şey bu ağaçların kesilmesine sebep olmakta. Şimdi bunlar da kalem olacak ilim irfan yolunda kullanacağız diyerek unutmalıyız belki de.
Herkesin vicdanı kendine…

Bilginiz olsun ağaç dikmek gibi bir kampanya oluşturmak isterseniz https://ogrenciyegelir.com sitesinde böyle bir görev oluşturabiliriz.
Selametle
Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/