l Bilinçli Alışveriş Küresel Isınmaya Nasıl Etki Edebilir? - CEOtudent

Bilinçli Alışveriş Küresel Isınmaya Nasıl Etki Edebilir?

Gülderen Yaşar

Gülderen Yaşar

İTÜ İşletme Müh. | Editör @CEOtudent

Son zamanlarda bilim adamlarının uyarılarının yanında gezegenimizden de küresel ısınmanın etkilerini gösteren uyarılar almaya başladık. Ülkelerin aldığı önlemlerin yanında bireyler olarak bu sorunla ilgili ne yapabiliriz sorusunun cevabını arıyoruz.
Bilinçli Alışveriş Küresel Isınmaya Nasıl Etki Edebilir? 1
Genel tabloya bakınca bireysel olarak yaratacağınız etki oldukça az çünkü dünyadaki sera gazlarının %70’i sadece 100 şirket tarafından oluşturuluyor. Bilim adamları ve küresel ısınma uzmanları felaketi önleyebilmek için uzun zamanlı çözümlere ihtiyacımız olduğunu söylüyor. Bu da ekonomimizde ciddi bir değişikliğe gitmemiz gerektiğini gösteriyor.
Yapılan araştırmalar bireysel olarak atacağımız adımların hala önemli olduğunu söylüyor. Nasıl yaşadığımız ve ne aldığımız hala önemli. Peki bilinçli alışveriş için ne yapabiliriz?

Tepkinizi Gösterin

Tüketiciler olarak yapacağınız tercihlerle firmaları yönlendirebilirsiniz. Ekonomistler firmalara sorumluluklarını hatırlatan boykotların oldukça etkili olabileceğini belirtiyor.
Kellogg İşletme Okulu Profesörü Brayden King’e göre eskiden sadece belli oluşumların toplu halde yaptıkları boykotlar ses getiriyorken şu an sosyal medya sayesinde düşündüğünüzden daha büyük bir etkiye ulaşabilirsiniz.
Bilinçli Alışveriş Küresel Isınmaya Nasıl Etki Edebilir? 2

Çevremizdeki İnsanların Davranışları Bizi Yönlendiriyor

Çevrenizdeki insanları etkilemek de düşündüğünüzden daha önemli olabilir. Arizona Üniversitesi’nden Robert Cialdini’ye göre insanları enerji tasarrufuna yönlendirmenin en etkili yolu onları komşularının daha fazla tasarruf ettiğine ikna etmek. Yaptığı deneye göre insanların %77’si dünyaya yaratacağı etkiden o kadar motive olmasa da komşusu klimasını kapatırsa kapatmayı tercih ediyor.
Siz de küresel ısınmayla ilgili bir şeyler yapmak istiyorsanız bir sonraki sefere alışverişe çıktığınızda alacağınız hangi ürünün çevreye nasıl etki edeceğini düşünebilirsiniz.
Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/