l Bilim İnsanı Berna Sözen'in Çalışmaları MIT'nin Yılın Çığır Açan 10 Gelişmesinden Biri - CEOtudent

Bilim İnsanı Berna Sözen’in Çalışmaları MIT’nin Yılın Çığır Açan 10 Gelişmesinden Biri

Bilim Hayvanı

Bilim Hayvanı

Bilim yolunda koşulmaz, ağır ağır ilerlenir.

Bilim, mühendislik ve ekonomi konularındaki büyük başarılarıyla tanınan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), geçen yılın bilimde çığır açan 10 gelişmesini derledi. Bu değerli listede, baş araştırmacısı Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı araştırma görevlisi Berna Sözen olan ‘Yapay Embriyon’ çalışması da vardı. Independent, Guardian ve BBC gibi mecralarda haber olarak dünya basınındaki yerini de alan çalışma, embriyon gelişiminde neden sıklıkla hata yaşandığını ve kadınların neden düşük yaptığını anlamamızı sağlayacak.

“Çalışmamız bilimsel çevreler tarafından tarihi bir buluş olarak nitelendirildi.” ?

Bilim İnsanı Berna Sözen'in Çalışmaları MIT'nin Yılın Çığır Açan 10 Gelişmesinden Biri 1
Hürriyet’e konuşan Berna Sözen şunları söyledi:
Çalışmamız pek çok dogmatik bilgiyi değiştirebilir ve insan gelişiminin temellerini anlamaya yönelik yeni bir bakış açısı kazandırabilir.
Çalışmayı Cambridge Üniversitesi’nde yürütüyoruz. İlk aşamada kök hücrelerden yapay fare embriyonu üretmeyi başarmıştık. Şimdi bu çalışma geliştiriliyor. MIT’nin listesinde tıp alanından sadece biz varız. Bu da hayli dikkat çektiğimizi gösteriyor. Çalışmamız bilimsel çevreler tarafından tarihi bir buluş olarak nitelendi.

Sözen güzel haberi bu Tweet ile müjdeledi. ?‍?

“Çalışmamız pek çok dogmatik bilgiyi değiştirebilir ve insan gelişiminin temellerini anlamaya yönelik yeni bir bakış açısı kazandırabilir.”

Bilim İnsanı Berna Sözen'in Çalışmaları MIT'nin Yılın Çığır Açan 10 Gelişmesinden Biri 2
“Biz iki kök hücre türü arasında önemli bir iletişim kurulduğunu keşfettik. Bir bakıma, hücreler birbirlerine embriyonun neresinde yer alacaklarını söylüyorlar. Bu, insan embriyonları üzerinde çalışmak zorunda kalmadan insan gelişiminin kritik aşamalarındaki önemli olayları incelememize izin verecek. Gelişimin normal olarak nasıl gerçekleştiğini bilmek, embriyon gelişiminde neden sıklıkla hata yaşandığını, kadınların neden düşük yaptığını anlamamızı sağlayacak. Çalışmamız pek çok dogmatik bilgiyi değiştirebilir ve insan gelişiminin temellerini anlamaya yönelik yeni bir bakış açısı kazandırabilir.”

Kısırlık tedavisinde dönüm noktası olabilir!

Bilim İnsanı Berna Sözen'in Çalışmaları MIT'nin Yılın Çığır Açan 10 Gelişmesinden Biri 3
“Tüm bu çalışmalar, kısırlık tedavisinde önemli bir dönüm noktası olabilir. Çalışmamızın ilk aşamasında iki doku kullanmıştık. Üçüncü dokuyu ise jelle taklit edebildik. Şu an da ise üçüncü doku da tamamlandı. Yani elimizde gerçek bir embriyonun birebir kopyası var. Hatta bu embriyonu fare rahmine nakletmeye (transplantasyon) çalışıyoruz. Bu çalışma gelecekte yumurta ve sperme olan ihtiyacımızı ortadan kaldırabilir ve kısırlığa sadece kök hücre kaynaklı bir çözüm bulabilir.”

“Böyle uluslararası bir çalışmada ülkemi temsil ettiğim için gururluyum.” ?

Bilim İnsanı Berna Sözen'in Çalışmaları MIT'nin Yılın Çığır Açan 10 Gelişmesinden Biri 4
Avrupa Araştırma Konseyi tarafından finanse edilen çalışmanın dünya basınında da büyük yankı uyandırdığını da anlatan Sözen, “Independent, Guardian, BBC gibi İngiltere’nin önde gelen basın kuruluşları çalışmamızla ilgili manşet haber yaptı. Ofisimize mailler yağıyor. Birçok gazeteci konuyla ilgili röportaj yapmak istiyor” dedi ve ekledi:

“Böyle uluslararası bir çalışmada ülkemi temsil ettiğim için gururluyum.”

Berna Sözen’i yürekten kutluyoruz. Başarılarının devamını diliyoruz. ???

Bilim İnsanı Berna Sözen'in Çalışmaları MIT'nin Yılın Çığır Açan 10 Gelişmesinden Biri 5
Kategoriler: Bilim, Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/