Bilgisayar Satışları 10 Yıl Sonra En Kötü Çeyreğini Geçirdi

Çağatay Gültekin

Çağatay Gültekin

CEOtudent - reklamcı kafası

Bilgisayar endüstrisi, 2007 yılından beri en kötü çeyreğini yaşadı. 2016’nın aynı çeyreğiyle kıyaslandığında %4.3’lük bir düşüş yaşandı. Araştırmayı yürüten Gartner şirketine göre; düşüşün temel sebebi, hafıza ve LCD ekran gibi ana ürünlerde yaşanan kıtlığın, üretim fiyatına artış olarak yansıması. Bazı satıcılar bu yükselişi, tüketiciye yansıtmazken bazıları fiyatları yükseltti ve talebin düşüşüne sebep oldu.

Araştırmanın Amerika özelinde olan bölümünde durum daha kötü. Dünya çapında %4.3 olan düşüş, Amerika’da %5.7. Bunun sebebi olarak ise Gartner’ın bilgisayar kategorisinde saymadığı Google ürünü Chromebook’a yöneliş sayılıyor. En büyük darbeyi, Asus aldı ve önceki çeyreğe göre, %40.7’lik bir düşüş yaşadı! Apple, %9.6’lık bir gerileme ile hatırı sayılır bir hasar aldı.

Bütün markalar bu gerilemeyi yaşamadı. HP, Amerika’da %6.5, dünya genelinde ise %3.3’lük büyüme ile yoluna devam ediyor. İkinci çeyreğin en büyüğü olan Lenovo da, art arda beş çeyrek büyüme göstererek büyük bir başarıya imza attı.

Yorumlar (0) Yorum Yap

/